Piyangodan "ikramiye çıktı" tuzağı

Piyangodan "ikramiye çıktı" tuzağı

Türk ve Alman vatandaşlarını hedef aldılar. "İkramiyeden para kazandınız" diyerek 7 milyon liralık vurgun yaptılar. O dolandırıcılık şebekesi İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyon ile çökertildi. CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile Kameraman Mehmet Bulut'un haberi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kişilere "piyangodan ikramiye çıktı" vaadiyle ulaştılar. Binlerce kişiyi aynı tuzağa düşürdüler.

Dolandırıcılar kişileri tuzağa düşürdükten sonra önce hesap numarası istiyor. Ardından ise o hesaplara belirli meblalar yatırarak kişileri ikramiye kazandıklarına inandırıyordu. Sonrasında ise şebeke üyeleri aynı kişileri farklı numaralardan arayarak paraları farklı ödeme sistemleri kullanarak aklıyor. Kara paranın izini kaybettiriyordu.

Şüpheliler bu yolla yaklaşık 7 milyon lira vurgun yaptı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nce İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda 28 şüpheli gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Alman polis departmanı ile koordineli çalışma yürüttü. Çok sayıda adrese düzenlenen eş zamanlı baskınlarda çok sayıda döküman ele geçirildi.

Gözaltına alınan 28 şüpheliden 4'ü sevk edildiği mahkemece serbest bırakılırken, 23 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 kişi ise tutuklandı.