hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  PKK'dan kaçtı! Yaşadıklarını CNN TÜRK'e anlattı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  15 yaşında mecbur bırakıldı PKK'ya katıldı. Dağlarda, mağaraların içinde geçirdiği 9 yılın ardından 24 yaşında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim oldu, adalete sığındı. CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova operasyonların sürdüğü sıcak bölgeye, sınır hattına gitti. Mehmetçiğe teslim olan kadın terörist ile konuştu,kameraman Serdar Ekeyılmaz görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, 9 yılın ardından 24 yaşında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim olan o kadın teröristle konuştu. İşte o röportaj:

  MERHABALAR MERAK EDİYORUM KAÇ YAŞINDASIN?

  24 yaşındayım.

   KAÇ YAŞINDA ÖRGÜTE KATILDIN?

  15 yaşındaydım.

  NASIL BİR HAYATIN VARDI ÖNCESİNDE?

  Okurdum iyi bir hayatım vardı. Ailemle iyi geçiniyordum sosyal aktivitelerim vardı

  SOSYAL AKTİVİTEDEN KASTIN?

  Sporla uğraşıyordum, müzikle uğraşıyordum. Aktivitelere katılıyordum. Dershanelere gidiyordum. 

  ÜNİVERSİTEYE Mİ HAZIRLANIYORDUN?

  Üniversite için hazırlanıyordum.

  NE OLMAK İSTİYORDUN?

  Eczacı olmak istiyordum.

  BÖYLE BİR HAYATIN VARKEN BİR TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILMAK AKLININ NERESİNDEN GEÇTİ, NASIL OLDU NASIL KARAR VERDİN?

  Kendi kararım değildi. Bir gün pastanede otururken biri geldi yanıma bir arkadaşım yanında bir tane dağ kadrosu vardı. Bilmiyordum dağ kadrosudur. Yanlışlıkla kodunu söyledi, kodunu söylerken dedi artık bana gelmek zorundasın eğer şehirde bir şey olursa çalışmalara ilişkin aksaklık çıkarsa bizden bilirler. Biz de gittik.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   YANİ SENİ KORKUTTULAR MI? SEN ARTIK BU DAĞ KADROSUNDAN GELEN ARKADAŞIN KOD ADINI BİLİYORSUN SENİN DE ARTIK BAŞIN BELAYA GİRER GELMEK ZORUNDASIN ÖYLE Mİ?

  Evet çünkü orada bir şey olsaydı bizden bileceklerdi. Biz o dağ kadrosunu gördük zaten oraya gittik giderken bizi iki kişiye teslim ettiler.

  O PASTANEDEN KALKIP DOĞRUDAN ONLARLA MI GİTTİN?

  Hayır iki üç gün geçti dedi gözüm üzerinde dedi aileme de söyleyemedim başkasına da açılamadım.

  NEDEN SÖYLEYEMEDİN?

  Yaşım da küçüktü. Söylenen tehditler dedi gözüm üzerinde öyle algılıyordum hep gözü üzerimde. O yüzden korkuyordum

  AİLE BÜYÜKLERİN YOK MUYDU KARDEŞLERİN ABİLERİN?

  Abilerim, ablalarım, annem vardı ama korkuyordum. Söyleyeyim diyordum bir şey olursa şehirde bana zarar verirler eğer gidersem aileme de zarar gelmez. Onlara zarar gelmesin kaç gün geçtikten sonra tekrar çağırdı. Tekrardan gittim, dedi gidiyoruz. Öğlen yemeğine çıkıp evden çıktım. Ben de dağa gittiğimi bilmiyordum öyle geldim.

  KORKMADIN MI NEYE NEREYE GİTTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUN?

  Korkuyordum çünkü önümde beni bekleyenin ne olduğunu bilmiyordum ya da nasıl bir ortam bilmiyordum hiç tanımıyordu Ailemden dağa katılım hiç yok o yüzden bu bende korku yaratıyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PKKdan kaçtı Yaşadıklarını CNN TÜRKe anlattı

  PKK'NIN NE OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUN?

  Hayır bilmiyordum.

  SADECE SANA VE AİLENE ZARAR GELMESİN  DİYE BİR ÖĞLEN YEMEĞİNDEN SONRA ÇIKIP DAĞA MI GİTTİN?

  Evet mecbur kaldım.

  İLK OLARAK NEREYE GÖTÜRDÜLER SENİ

  İlk olarak beni Zap bölgesine götürdüler orada iki aya yakın eğitim gördük sonra Ggara alanına geçtim.

  SENİ ZAP BÖLGESİNE GÖTÜRDÜLER BİR İKİ AY EĞİTİM ALDIM DEDİN NASIL BİR EĞİTİMDİ BU?

  İlk gidenlere ideolojik eğitim veriliyor, silahlı eğitim veriliyor oralar tanıtılıyor tarih dersleri veriliyor.

  PKKdan kaçtı Yaşadıklarını CNN TÜRKe anlattı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ORAYA GİTTİĞİNDE KARŞILAŞTIĞIN TABLO NEYDİ NELER DÜŞÜNDÜN? YANİ DEDİN Kİ BANA ŞANTAJ YAPTILAR ALIP GÖTÜRDÜLER NE OLDUĞUN BİLMİYORDUM PKK'NIN. ZAP BÖLGESİNE GİTTİĞİNDE BİR KAMPA MI GÖTÜRÜLDÜN NASIL BİR YERE GÖTÜRÜLDÜN?

  Arazide konumlanmışlardı Naylon açmışlardı Naylonlarla kamufle etmişlerdi. Şok geçirdim doğrusu çünkü yaşam koşulları zor. Birebir içinde yaşayacağım bir koşul değil ve hiç tanımadığım yüzler kimin nereli olduğunu bilmediğin kişiler. Onlarla aynı ortamda aynı yaşamı paylaşıyorsun, bu insanı tedirgin ediyor. Çok zorlandım çünkü tanımıyordum, bilmiyordum ve bana yaşam bana çok ağır geliyordu sabah erken kalkma, küçüktüm mesela uykuya ihtiyaç duyuyordum.

  KAÇTA KALKIYORDUN?

  O dönemde saat 4 buçukta kalkıyorduk daha yıldızlar vardı havada spora götürüyorlardı. Spor yaptırıyorlardı bu bana şey geliyordu beni zorluyordu. Fiziki olarak onlar da diyordu kurallar var. Saat kaçta uyanın dersek o saatte uyanmalısın biz de tanımıyoruz o kurallara göre gidiyorduk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KİMLER VERİYORDU BU EĞİTİMİ SİZLERE DAĞ KADROSU MU ZAP BÖLGE YÖNETİM KADROSU VAR MIYDI?

  Oradaki dağ kadroları ile sorumlu kimse bazılarını görevlendiriyorlar. Onlar oradan sorumlu onlar eğitiyor birebir onlar uğraşıyor.

  BU KAMPLARA YA DA BULUNDUĞUN YERE BAŞKA ÜLKELERDEN ASKERLER VEYA YABANCILAR GELİP GİDİYOR MUYDU?

  Hiç yabancı görmedim.

  PEKİ SİLAHLAR MÜHİMMATLAR NEREDEN GELİYORDU?

  Nereden geliyordu bilmiyorduk ama istenildiğinde geliyordu.

  NELER VARDI NEYİN EĞİTİMİNİ ALDIN BİZE BİRAZ ANLATIR MISIN?

  Silah eğitimi normal o dönemde aldım keleştir normal  biksi görüyorsun. RPD7 silahlarını görüyorsun. El bombalarını görüyorsun. Ama pratik olarak uyguladığım keleşti diğerlerini uygulamadım.

  BİR KADIN OLARAK NELER YAŞADIN?

  Dağ koşulları seni zorluyor, hava koşulları zorluyor. İster istemez kadında daha fazla daralmalara neden oluyor. Daha fazla hasta düşmesine neden oluyor. Dağ koşulu zor, arazi zor hep yürüyorsun bu kadını zorluyor ama diğer şekilde eşit davranılıyor mesela fark konulmuyor. Ama kadın olarak zorlandığın konular oluyor. Bu arada birbirini sevmek aşık olmak evlenmek yasak, kabul edilmiyor.

  BİRİNİ SEVDİN Mİ HİÇ?

  Birini sevmedim.

  EVLENMEK VEYA BÖYLE HAYALLERİN OLDU MU? SENİN DIŞINDA BÖYLE ŞEYLER YAŞANDI MI NELERE TANIKLIK ETTİN?

  Mesela birbirini gizliden sevmek varsa eğer bunlardan rapor isteniyor ya da kaç gün kimseyle konuşmasına izin verilmiyor ya da farklı tartışılıyor konuşuluyor onlarla. Çünkü dağdasın birbirini tanımıyorsun kimin ne olduğunu bilmiyorsun o yüzden güvenemiyorsun fazla kimin ne olduğuna. Bir de dağ koşulunda olamaz mesela evlilik olamaz, sevmek olamaz  bir de hep yan yana kalamıyoruz yerlerimiz değiştiriliyor sabit. Öyle birini seveceksin şey yapacaksın öyle koşullar yok. 

  HİÇ HABERLEŞME İMKANINIZ OLUYOR MUYDU AİLENİZLE?

  Ailemle hiç haberleşemedim.

  SEN Mİ İSTEMEDİN ONLAR MI BIRAKMADI?

  Yok istedim ama olmadı. Çünkü telefon kullanmıyorsun internet yok ailenden haber alamıyorsun hep Kuzey Irak'taydık ailem Türkiye'de. O yüzden ailemle görüşme fırsatım olmadı.

  PEKİ ORADA KENDİ İÇİNİZDE HABERLEŞME İMKANINIZ VAR MIYDI?

  Orada kendi aralarında bir cihaz kullanıyorlar onlarla konuşuluyor. Cep telefonu internet gibi şeyler yok yasak.

  İLK TERÖR EYLEMİNE NE ZAMAN NASIL GİTTİN?

  Eylemlere hiç katılmadım.

  NEYDİ POZİSYONUN?

  Bazı yerler var sabit kalıyorsun. O sabit kaldığın yerlerde erzak çekersin ya da bir sığınak işi yaparsın mağara işi yaparsın kaldığım yerde eylemlere gitmedim.

  GİDENLER OLUYORDU AMA Dİ Mİ?

  Gidenler oluyordu.

  BU EYLEMLERE ONLARI GÖTÜREN GÖNDEREN YÖNLENDİREN TALİMAT VERENLER VARDIR MUHAKKAK BUNLAR ONLARA EŞLİK EDİYOR MUYDU?

  Bazıları gidiyor genç olanlar ama yaşlı kesim gitmiyor eyleme gitmek isteyen bir gücü varsa gidiyor. Eskisi gibi değil zaten sayı bakımından az ve eskisi gibi kaç kişi gitmiyor tepelere 3-4 kişi gidiyor. O yüzden bunu yürüten koordine eden gitmiyor ama bazı yerlerde de gidiyor. Hep savaş ortamı insan bıkıyor. İnsan diyor ki keşke  savaş bitse biz de nefes alabilsek. Ama bakıyorsun ki daha çok silaha yönlendiriliyor. Daha çok tercih silah yönünde bu zamanla insanda bitkinlilk yaratabiliyor farklı duygular yaratabiliyor.

  SURİYE'DE PYD-YPG İLE İLETİŞİM VAR MIYDI? ZAP BÖLGESİDEKİLER İLE SURİYE ARASINDA YA DA PYD YPG KİMDİR PKK İLE BAĞLANTISI VAR MIDIR BU KONULARDA BİLGİN VAR MI?

  Bu konularda bilgiim yok ama bağlantılarının olduğunu biliyordum.

  SURİYE'YE GEÇİŞLER OLUYOR MUYDU? YA DA SURİYE'DEN SİZİN OLDUĞUNUZ YERE GELENLER VAR MIYDI?

  Suriyeliler çoktu ama Suriyeye geçiş olup olmadığını bilmiyorum.

  GELENLER VARDI AMA

  Suriyeli çoktu.

  BİZE BİR ANLATIR MISIN ÖRGÜTÜN ŞU ANDAKİ DURUMU NEDİR?

  Zorlanma var aşırı zorlanma var çünkü var olan mağaralar imha edildi. Kış süreci önlerinde var mesela kim nerede kalacak çünkü barındığın yer mağara. Kaldığın alanın hepsi, çoğunluğu TSK'nın elinde. Geliş gidişler yok. Bir şey getiremiyorsun erzak temin edemiyorsun ya da kendi içinde barındıracağın kazıp üzerini kapatabileceğin bir şeyin yok. Bunlar sıkıntı oluyor. Erzak azalıyor, kalacağın yerler imha ediliyor. Kadro azalıyor var olan sayı azalıyor. Hava saldırıları oluyor çatışmalar oluyor sayı eksiliyor, güçten düşüyor yani. 

  MORAL MOTİVASYON ÇÖKMEYE Mİ BAŞLADI?

  Bozuluyor ister istemez elde olmasa bile bozuluyor. Çünkü düşünüyorsun önünde seni bekleyen bir kış var dağ kışları serttir o kışı nasıl geçireceksin. Elindeki var olan şeyler de yok artık bu insanı zorluyor düşündürüyor.

  PEKİ YENİ KATILIMLAR İÇİN NE ANLATIRSIN YENİ GELENLER OLUYOR MU? TÜRKİYE'DEN?

  Yeni gelen kimseyi görmedim eskiye oranla sayımız da azalmıştı operasyonlardan kayıplarımız çok oldu eskiye oranla bizim sayılarımız da azaldı.

  K. IRAK'TAKİ OPERASYONLARIN ARDINDAN GEÇİŞLER AZALDI MI BİTTİ Mİ?

  Geliş yok önceden Suriye'den gelenler vardı şimdi o bile yok Suriye'den bile gelmiyorlar. Gelen yoktu giden de yoktu o yüzden zaten ablukaya alınıyor alan hepsi TSK'nın elinde. Nereden gelecek, nereye gidecek kimse gelip gitmiyordu yani Türkiye'den gelen katılımlar da yok. Şu an zaten çoğunluk savunma bölgelerinde sınır hatlarında yoklar sınır hatlarında şu an bulunmuyorlar.

  ZAMAN ZAMAN TÜRK DEVLETİ, TSK BİR TAKIM ÇAĞRILAR YAPIYOR TESLİM OLUN AİLENİZE KAVUŞTURALIM ADALETE SIĞININ KAMPTAKİLERİN BUNLARDAN HABERİ OLUYOR MU?

  Evet cihaz üzeri duyuyoruz.

  NE KONUŞULUYORDU BU DUYULDUĞUNDA O ZAMAN NOLUYORDU?

  Nasıl zaten o ses geliyor kanalı değiştiriyoruz ya da cihazı kapatıyoruz. Diyoruz doğru söylemiyorlar.

  NEDEN DOĞRU SÖYLEMEDİKLERİNİ DÜŞÜNDÜN?

  Çünkü orada nasıl anlatılıyor diyor eğer giderseniz işkence yapıyorlar tecavüz edilirsiniz ya da size vururlar. Bunlar korku yaratıyor sende o yüzden düşünmüyorsun TSK'ya teslim olmayı, TSK'ya gelip yardım istemeyi düşünmüyorsun çünkü o algı hep beyninde oturuyor o korku hep var bu nedenle dinlemiyordum.

  AMA SEN TÜRKİYE'DEN İSTEMEDEN GİTTİĞİN HALDE BUNLARA İNANIP KORKTUN MU?

  Korktum çünkü bir kadın olarak en çok istemeden ona el sürülmesinden nefret eder. Rızam olmadan el sürülmesi ya da işkence bu konuda hep düşünüyoruz o yüzden korkuyoruz. TSK hakkında öyle düşünüyordum. Ama gelip görünce öyle değildi çok yanılmışım. Demek ki çok yanılmışım o korku ile geldim.

  NE ZAMAN KARAR VERDİN TESLİM OLMAYA NOLDU DA KARAR VERDİN?

  Zaten kalmak istemiyordum uzun bir süreydi. Kaç kez girişimlere girdim oradan kopmak için ama olmuyordu.

  NE GİBİ GİRİŞİMLER?

  Kaç kez kaçtım yakalandım. Tartıştılar dediler gitme iyi değil gidersen tecavüz edilirsin, İşkence şu bu daha sonra dedim artık ne olacaksa dedim gideceğim. Başka bir yere gitmek istiyordum daha sonra TSK'yı gördüm onlara  teslim oldum.

  NEREDE GÖRDÜN NASIL GÖRDÜN?

  Sınırı geçmek isterken TSK'yı gördüm orada iki abi vardı zaten. Onları gördüm onların yanlarına gittim. Nereden geldiğimi sordular. Dağdan geldiğimi söyledim yanımdaki silahı teslim ettim. Daha sonra onlar da beni alıp karakola teslim ettiler.

  NASIL KARŞILADILAR SENİ?

  İyi karşıladılar şu ana kadar da iyi baktılar.

  PEKİ SEN GELDİN TESLİM OLDUN SENİ BİR KARAKOLA GETİRDİLER SONRA NELER OLDU?

  Oradaki abiler benle tartıştılar. Yaşımı sordular niye gençliğimi heba ettiğimi anlattılar. Daha sonra beni ne bekliyor ne yapmam gerektiğini devletin adaleti karşısına çıkacağımı, ondan sonra gerçekten kendi önüme koyduğum hayal ettiğim şeyleri gerçekleştirecem.

  DİYARBAKIR'DA  EYLEM YAPAN ANNELER VAR EVLATLARINI İSTİYORLAR BUNLARDAN HABERİNİZ VAR MIYDI?

  Duydum annelerin belediye önünde oturduklarını.

  BUNLARI DUYDUĞUN  ZAMAN NE DÜŞÜNDÜN?

  İnsan diyor niye benim annem de belediyenin önünde değil. Düşünüyor annem var mı yok mu içinde çünkü takip edecek bir şey yok ama insan diyor beni de düşünen bir anne var mı orada? İnsan bunu soruyor kendi kendine.

  BU BİR FARK YARATIR MIYDI SENDE

  Yaratırdı. Ne de olsa onun kanından biriyim o özlemi o sevgili görürdüm daha çok ben de girişimde bulunurdum.

  PKKdan kaçtı Yaşadıklarını CNN TÜRKe anlattı

  AİLENİ ÖZLEDİN Mİ ONLARLA HİÇ BURAYA GELDİKTEN SONRA KONUŞMA FIRSATIN OLDU MU?

  (Ağlıyor) İki dakika durabilir miyiz?

  ÖNEMLİ DEĞİL RAHAT OL

  Hayır, ailemi 9 yıldır görmedim.

  HİÇ GÖRMEDİN HİÇ BİRİNİ HEYECANLI MISIN PEKİ?

  Görmeyi çok istiyorum.

  NE SÖYLEYECEKSİN

  Annemin ölüm haberini duydum. Bilmiyorum ama sımsıkı sarılmak isterim.

  BABAN, HAYATTA MI?

  Babamı hiç görmedim. Mayın sonucu öldü daha doğmadan babam. Karayolları çalışanıydı.

  PKK'NIN KOYDUĞU MAYINLAR MIYDI?

  Evet.

  PKK'YA KATILIRKEN BU SENİN CANINI YAKMADI MI

  Canımı yaktı ama orada da diyorlar biz Kürdüz biz yapmamışız. Küçüksün beyninde çok şey yapılıyor, Bir de hep eğitiliyorsun her şey beynine empoze ediliyor. Ssöylenenlere inanıyorsun.

  KARDEŞLERİN VAR DEMİŞTİN ONLARI DA ÖZLEDİN Mİ?

  Çok özledim. İnsan özlüyor görmek istiyor. 9 yıldır ailemden hiç haber almadım.

  NEDİR HAYALLERİN BİR ÖNCE YARGILAMA SÜRECİN OLACAK O BİTTİKTEN SONRA HAYAT BAŞLAYACAK NEDİR HAYALLERİN?

  Tekrardan açık öğretimde okumak isterim. Ülkeye yararlı meslek sahibi olmak isterim.

  AİLELERE NE SÖYLEMEK İSTERSİN?

  Ailelere ne söylemek isterim. Bence  şiddetten çok bağırmaktan çok, birçok insan o yüzden oraya gelmiş. Ya da çocuğun dünyasına tam girmemekten, çok kaba yaklaşmamaları lazım çocuklarını anlamalılar onunla konuşmalılar.

  Belki tamam her aile çocuğunun istediğini yerine getiremez ama ona tatlı bir söz söylese o çocuğu ikna edebilir. Daha çok anne baba ilişkisi etkiliyor evdeki çocuğu. Anne babalar aralarında var olan ilişkilere dikkat etmeliler çocuklar ona göre kendine zemin buluyor. Anne baba birbirine nasıl yaklaşırsa sen de ona göre kendine biçim verirsin.

  BU TABLO İLE KARŞILAŞMA OLASILIĞI OLAN GENÇLERE NE SÖYLEMEK İSTERSİN?

  Kesinlikle korkmamalılar. Yakınlarında hangi güvenlik varsa polis jandarma haber vermeliler. Aile mensuplarına aktarmalılar ama ani karar vermemeliler. Çünkü o kadar da yaşanacak bir yaşam değil. Varolan hayatın gidiyor sonra pişmanlığını yaşarsın gelirsin. Geç oluyor bu şekilde halkın önüne çıkacağına hiç çıkma. Halkın için faydalı şeyler yap halkın için çalış. Yani mesela bazı gençler diyor ya aklına geliyor bir hevesle geleni çok gördük ama pişmanlık yaşıyorlar. Buradasın evin var ailen yanında istediklerin önünde küçük heveslere kapılmamalılar.

  HER ŞEY BİTTİĞİNDE YARGILAMA AŞAMALARI HEPSİ BİTİP DE SANA HAYATIN KAPISI AÇILDIĞINDA İLK NE YAPMAK İSTİYORSUN?

  Doya doya gökyüzüne bakmak isterim. Yürümek isterim. Ailemle vakit geçirmek isterim. Ailemi çok özledim.

  GÖKYÜZÜNE?

  Evet özgürce rahat nefes alarak. Kalabalığın içinde yürümek isterim insanların duygularını anlamak isterim.

  ÇOK TEŞEKKÜRLER

  Ben teşekkür ederim

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow