Poşete ücret geldi tasarruf arttı

Poşete ücret geldi tasarruf arttı

2019'dan bu yana süren plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasıyla hem plastik poşet üretimi hem de kullananların sayısı azaldı. Uygulama ile 3,5 yılda yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Plastik poşet kullanımı azaldı tasarruf arttı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın verilerine göre 3,5 yılda yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi. 2019 öncesinde bir kişi yılda ortalama 440 plastik poşet kullanıyor, toplam plastik poşet üretim miktarı 35 milyar adeti buluyordu. Bu sayı 3,5 yılda yüzde 65 azaldı.

Mağaza ve marketlerde her alışveriş sonrası verilen plastik poşetler atık haline geldiğinde ise ekosistemdeki canlılar ve doğaya zararlı hale geliyor. İşte bunun önüne geçmek için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2019'da plastik poşetler için ücret alınması uygulaması başlatıldı.

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesiyle bugün Türkiye’de plastik poşet kullanımı yüzde 65 seviyesinde azaldı ve bu sayede plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşması engellendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu uygulamayla sadece plastik atık engellenmiş olmadı, aynı zamanda yaklaşık 22 bin 746 ton sera gazı salınımının da önüne geçildi. Plastik poşet kullanımındaki azalma oranları ile Türkiye’de plastik poşet üretimi için gerekli plastik hammadde ithali de azaltılarak, yaklaşık 3,8 milyar lira tasarruf edildi.