hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Poyrazköy'de kumpas davası başladı

  Hepsi tek çatı altında birleştirilmişti. Ergenekon davası sürecinin başlangıcı olan Poyrazköy, Kafes, Amirallere Suikast, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı Kumpası davaları başladı. İstenen cezalar neler? Ceylan Sever ve Yasin Kamaloğlu'nun haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ERGENEKON" SÜRECİNİN BAŞLANGICI OLAN DAVA GÖRÜLÜYOR

  Ergenekon davalarının fitilini ateşlemişti. Poyrazköy, Kafes Eylem Planı, Amirallere Suikast, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çağdaş Eğitim Vakfı kumpası davaları başladı. Yıllar önce sanık kürsüsünde yargılandıkları esnada “Bu bize yapılan bir kumpastır.” diyerek kendilerini savunmuşlardı. Şimdi ise kumpas davasında müşteki olarak yer aldılar.

  Davada Merhum Yarbay Ali Tatar’ın ailesi, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’ın ailesi, eski SAT Komandosu emekli Kurmay Albay Ali Türkşen ile birlikte toplamda 87 kişi müşteki var. Genelkurmay Başkanlığı ise suç duyurusunda bulunanlar arasında. Sanıklar ise FETÖ yöneticiliği, FETÖ üyeliği gibi suçlardan hüküm giyen eski emniyet mensupları.

  İçlerinde eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün'ün, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tutuklandıktan sonra Silivri’ye götürüldüğü araçta yer alan Gafur Ataç'ın da aralarında bulunduğu 68 şüpheli var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Duruşma İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesinde. Sanıkların "delil uydurarak iftira ve kamu görevlisinin resmi belge sahteciliği" gibi suçlardan bin 735 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Sanık savunmaları 24 Haziran’a kadar sürecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow