hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Prof. Yalçıner: 20 santimetrelik değişim gözlemlendi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İstanbul ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi, İskenderun Körfezi ve Doğu Akdeniz’deki Tsunami Değerlendirmeleri Projesi kapsamında araştırmalarını tamamladı. Bölgede kurulan 4 ayrı istasyonda yapılan ölçümlerde su yüzeyinde 20 santimetreye varan değişiklikler tespit edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Peş peşe meydana gelen büyük depremler denizde de etkisini gösterdi. Yapılan araştırmalar tsunami tehlikesinin devam ettiğini ortaya koydu. ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi, depremlerin denizdeki etkisini bilimsel verilerle tüm dünyadaki merkezlerle paylaşıyor.

  Depremin karada meydana gelmesi tsunami tehlikesinin olmayacağı anlamına gelmiyor. Yapılan ölçümler, Hatay ve Kıbrıs arasında bulunan denizlerdeki değişimi ortaya çıkardı. Yapılan araştırma, denizlerdeki etkinin Samandağ civarında olduğunu ortaya koydu.

  ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Araştırma Merkezi Başkanı Öğretim Üyesi Profesör Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner, elde edilen bulguların ileride meydana gelecek depremlerde tsunami olasılığını daha da artırabileceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow