hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Psikodestek eylem planı neyi kapsıyor?

  Depremin ardından 81 ildeki psikososyal destek çalışmalarının takibi için eylem planı hazırlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın eylem planı ilk 18 ayı kapsıyor ve 27 maddeden oluşuyor. Peki o maddelerde hangi başlıklar yer alıyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Depremin ardından 81 ildeki psikososyal destek çalışmalarının takibi için eylem planı hazırlandı. Açıklama, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan geldi.

  Yanık, 2013 yılında AFAD'ın çıkardığı Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında psikososyal destek hizmetinin resmi olarak Aile Bakanlığı'na verildiğini hatırlattı. Bu kapsamda psikososyal destek hizmetlerinin koordinasyonu bakanlık tarafından yürütülüyor.

  Bakan, her afetin büyüklüğüne ve etkisine göre sahadaki müdahalelerin takip edilebileceği eylem planları oluşturulduğunu belirtti. İlk 18 ayı kapsayan eylem planı 27 maddeden oluşuyor.

  KISA, ORTA VE UZUN VADEDE PLANLANAN EYLEM PLANINDA HANGİ MADDELER YER ALIYOR?

  Öncelikle depremin ardından koruma ve bakım altına alınan çocuklar, kadınlar ve refakatsiz yaşlı veya engelliler için kuruluş kapasiteleri artırılacak. ALO 183'te görevli psikologlar aracılığı ile telefonda psikolojik ilk yardım hizmeti verilmeye, yerinde hizmet almak isteyenlere mobil ekipler ulaştırılmaya devam edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Psikososyal destek hizmetlerinin etkinliği arttırılacak. Afet bölgelerinde çalışan personele yönelik çalışana destek planlarının yürütülmesine devam edilecek. Ayrıca, deprem bölgelerinde başta sağlık, kolluk ve din hizmetleri personeli olmak üzere tüm kamu görevlilerine psikolojik ilk yardım eğitimi verilecek.

  Eylem planında yer alan faaliyetlerin izlenmesi amacıyla 81 ilde paydaş kurumlarla düzenli toplantılar yapılacak. Ayrıca, eylem planı kapsamında bakanlık koordinasyonunda kamu, üniversite, STK, özel sektör iş birliği ile psikososyal destek hizmetine ihtiyaç duyan bütün vatandaşlara ulaşılması hedefleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow