hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Referandum sonrası ilk anket yapıldı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Fransa merkezli uluslararası araştırma kuruluşu Ipsos tarafından CNN TÜRK için referanduma yönelik anket yapıldı. 16 Nisan referandumunun bir sonraki günü yapılan ilk anket çok çarpıcı sonuçlar verdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ipsos tarafından CNN TÜRK için yapılan araştırma, referandumun hemen ertesi günü 17 Nisan'da 81 ilde Türkiye'deki seçmen nüfusunu temsil eden 1501 kişiyle görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi.

  ANKETİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

  Anketin en dikkat çekici sonuçlarından biri Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) seçmenine yönelik. Buna göre, 1 Kasım 2015 seçimlerinde MHP'ye oy vermiş seçmenin yüzde 73'ü, 16 Nisan'da Bahçeli'nin 'evet' çağrısına karşın 'hayır' oyu verdi.  Bu oran İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa ortalamasında yüzde 80'i buluyor.

  Araştırmaya göre Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) 'evet' veren seçmen oranı yüzde 5, HDP'de ise yüzde 9 görünüyor. AK Parti seçmeninin yüzde 10'u ise 'hayır' oyu verdi. İlk kez oy veren seçmenlerin yüzde 58'i de 'hayır' dedi. Bu oran referandumda kullanılan yüzde 48.6 oranındaki 'hayır' oranından neredeyse 10 puan daha fazla.

  Ipsos anketinde kent ve kırsal arasındaki oranlar da belirlendi. Buna göre il ve ilçe merkezlerinde 'hayır' oranı yüzde 51'e ulaşıyor, 'evet' yüzde 48'de kalıyor. Ancak belde ve köylerde 'evet' oranı, referandumda çıkan yüzde 51.4'ün 10 puandan fazla üzerinde, yüzde 62. Belde ve köylerde 'hayır' oranı yüzde 38.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araştırmada eğitim seviyesi arttıkça 'hayır' oranın da yükseldiği belirlendi. Buna göre ilkokul düzeyinde yüzde 70 olan 'evet' oranı, ortaokul düzeyinde yüzde 57'ye, lise düzeyinde yüzde 42'ye, üniversite düzeyinde ise yüzde 39'a düşüyor.

  Bir önemli not da sonuca lider katkısı. 'Evet' diyenlerin yüzde 91'i 'hayır' diyenlerin yüzde 78'i, toplam seçmenin yüzde 85'i Recep Tayyip Erdoğan etkiesiyle oy vermiş. Cumhurbaşkanını yüzde 10 etki ile Devlet Bahçeli izliyor. Binali Yıldırım yüzde 2, Kılıçdaroğlu ise yüzde 1 etkili olmuş.

  Ankete katılanlara referandum sonrası da soruldu. Örneğin 'hayır' demiş olanların yüzde 14'ü 'daha iyi olacak' cevabını vermiş. Yüzde 15'i de 'aynı kalacak' demiş. 'Hayır'cılar içinde 'kötüye gidecek' diyenlerin oranı ise yüzde 59.

  Ipsos Türkiye CEO'su Sidar Gedik'e göre, yüzde 90'lar düzeyinde seçmen oyundan memnundu. Ertesi gün de referandum yapılmış olsaydı benzeri sonuç çıkardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow