hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Saadet Partisi’ndeki toplantıda ne tartışması çıktı?

  Saadet Partisi’nde 6 liderin yeniden bir araya geldiği masa toplantısında içerde neler yaşandı? Zaman zaman liderler arasında tansiyon ve sesler de yükseldi. Belediye başkanlarına cumhurbaşkanı yardımcılığı üzerinden yükselen tansiyon nasıl düşürüldü? Ayrıntılar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Altı liderin yeniden yan yana yer aldığı, Kılıçdaroğlu'nun aday olarak açıklandığı anlarda görüntüler böyleydi. Ama o kapının ardında Saadet Partisi’ndeki toplantıda zaman zaman tansiyon yükseldi.

  Masaya büyükşehir belediye başkanı 2 ismin cumhurbaşkanı yardımcısı adayı formülü ile dönen İYİ Parti Genel Başkanı Akşener'le bu kez DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan arasında tartışma yaşandı.

  Tartışmanın nedeni uzlaşma metninde 12. maddede yer alan belediye başkanlıklarına cumhurbaşkanı yardımcılığı başlığı üzerinden çıktı. Toplantıda İYİ Parti Sözcüsü Zorlu'nun masa öncesi yaptığı belediye başkanları önerisini gazetecileri açıklaması eleştirildi. Masanın karar vereceği konuda açıklama yapılması doğru değil denildi. Üç lider, belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yönetime katılmaları formülünü partileriyle görüşmeleri gerektiğini söyledi. Mola verildi ve üç parti divanlarını topladı. Dönüşte DEVA Partisi en şiddetli itiraz eden parti oldu. Hatta iddiaya göre, Babacan ve Akşener arasında gerginlik çıktı. Akşener, “Ben bu şartla masaya geldim, istiyorsanız kalkayım” dedi. Seslerin salonun dışına taştığı, Akşener’in arabası bile hazırlandı. Sonra anlaşma sağlandı.

  Saadet Partisi’ndeki toplantıda ne tartışması çıktı

  Metinde cumhurbaşkanı yardımcılarının olduğu bölümde değil, ayrı bir maddede iki ismin cumhurbaşkanı yardımcılığı kaleme alındı. Metne 12. madde olarak yansıdı. Böylece liderlerin cumhurbaşkanı yardımcılığı zorunluluğa bağlanırken, belediye başkanlarının yardımcılığı takdire bağlandı. Böylece liderler ve başkanlar ayrıştırıldı. Kriz böylece aşılmış oldu.

  Ortak açıklamanın ardından tüm liderler Saadet Partisi’nde yemekte buluştu. Ama Akşener o yemeğe katılmadan garajdan çıkarak Saadet Partisi’nden ayrıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow