Saadet zinciri kurup insanları dolandırdılar

Video: Saadet zinciri kurup insanları dolandırdılar

İstanbul'a yerleşen İranlı dolandırıcılık şebekesinin 'Titan' benzeri kurduğu saadet zincirine ilişkin dava açıldı. 73 yaşındaki İranlı baba ve üç oğlunun yönettiği şebeke üyelerine bin 200 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Kar payı vaadiyle para topladılar. Petrol, yeşil enerji, dijital para alanında yatırım yaptıklarını söylediler. İranlı Jafari ailesinin 4 üyesi, İran, Malezya ve son durakları olan Türkiye'de vurgun yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 94 sayfalık iddianamede 46 kişi müşteki sıfatında bulunuyor. Müştekilerin arasında 100 bin dolar yatıran da var, 10 bin dolar da.

23 şüpheli hakkında "nitelikli dolandırıcılık", "suç örgütü kurmak ve yönetmek", "suç örgütü üyesi olmak" gibi değişen suçlardan bin 200 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Ancak bunlar sadece Türkiye'de tespit edilenler. Şebekenin dolandırdığı kişi sayısı iddiaya göre binleri buluyor. İddianameye göre sanıklar, yatırılan paraya göre değişen kâr payı vaadinde bulunuyordu. Aylık yüzde 10 kâr payı ödeneceği gibi söz konusu paraya 2 yıl dokunulmaması halinde kazancın yüzde 640'ı bulacağını söylüyorlardı.

Dolandırılan kişiler, şifreli internet sitelerine üye yapıldılar. Burada paralarının günden güne katlandığını görüyorlardı. Ancak gerçekte, çete üyeleri vurgun yaptıkları parayla gününü gün ediyordu. İranlı dolandırıcılar, İstanbul'un en pahalı evlerini ve lüks otomobillerini kiraladılar. Gittikleri mekanların da pahalı olmasına özen gösterdiler. Amaç yaşadıkları lüks hayata özendirerek dolandırmaktı.

Örgütün lideri Seyed Jafar Jafari, Kanada'ya kaçtı. Ağabeyi Javad Jafari ise Amerika'ya, 73 yaşındaki babaları Sayed Mohammad Jafari ifadesinde çocuklarının ne iş yaptığını bilmediğini söyledi.

Şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS