Sadece yüzde 25'i kayıtlı

Sadece yüzde 25'i kayıtlı

Batman'da içme suyunun kaçak kullanımı rekor seviyelere ulaştı bakanlık harekete geçti. Belediye yüzde 75'e varan kaçak kullanımı azaltabilmek için bir dizi önlem aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Faturaların önemli parametrelerinden biri olan kayıp kaçak su oranı, Batman'da çok yukarılara çıkınca bakanlık devreye girdi. 90 bin su abonesinden sadece 20 bininin abone olarak su kullandığı Batman için, bakanlık talimatıyla belediye harekete geçti.

Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy denetimin sıkılaştırılması için görevlilere talimat verdi. Ekipler kısa sürede sonuç almaya başladı. Aksoy ''Su parası ödemiyordum ama belediyenin parasını nasıl kullandığınızı gördükten sonra su bedelini ödemeye başladım' diyen çok sayıda vatandaşla karşılaştım. Bu da bizi çok memnun ediyor. Abone sayımız arttı, tahsilat oranımız yükseldi." diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Ercan Gün de kayıp kaçakla mücadelede önemli mesafe katettiklerini söyledi. Gün ''Yazın su sıkıntısı yaşanmaması için herkesin israf etmeden suyu kullanması gerekiyor. Özellikle bahçe sulamalarında çok fazla harcama yapılıyor. Normalde içme suyunun bahçe sulamalarında kullanılması yasaktır. Şehir şebekesine verdiğimiz su miktarında çok büyük kaybımız var. Bunu önlemek için ekiplerimizle sıkı bir çalışma içerisine girdik ve son 4 ay içerisinde 5 bin yeni abone yaptık." dedi.

Batmanda kaçak kullanım oranı hala çok yüksek. Yetkililer halktan da bu konuda destek bekliyor