Sağlam binaların sırrı ne?

Sağlam binaların sırrı ne?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Depremin vurduğu Gaziantep’in Islahiye ilçesinde iki büyük deprem binlerce artçı sarsıntıya rağmen bazı binalarda çatlak dahi oluşmadı. Peki bu binaların özelliği neydi? Hangi uygulamalar binayı ayakta tuttu. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Mehmet Onur, uzman konuğu Prof. Dr. Abdulkadir Çevik ile mercek altına aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2 büyük depremi ve binlerce artçı sarsıntıyı atlattı. Girişindeki dükkanda tabaklar bile kırılmadı. Beton kalitesi de bu binayı ayakta tutan başlıca faktörlerden biri oldu.

Prof. Dr. Abdulkadir Çevik konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

“Bu bina aslında öğrencilere ders olarak okutulabilecek bir bina. Doğru yapıldığı zaman demek ki en kötü şartlarda bile yapılar hasar görmeden ayakta kalabiliyor. Islahiye’de beş katlı bir apartman altı züccaciye dükkanı. Bu apartman iki büyük deprem binlerce artçı sarsıntı geçirdi ama binada tek bir çatlak bile oluşmadı. Üstelik daha çarpıcı olan bir şey daha var. Tabakların yeri bile değişmedi. Özellikle züccaciye dükkanı olan bir yerin zarar görmemesi bize aslında yönetmeliklerin doğru uygulandığında ne kadar iyi sonuç vereceğini çok net olarak gösteriyor.

Ciddi düzeyde perde duvar uygulamasının yapıldığını görüyoruz. Her iki doğrultuda aynı şekilde kolonların tümünün birbirine kiriş ile bağlandığını ve çerçeve sistemin tamamlandığını. Bu şekilde yatay yük aktarma mekanizmasının doğru ve etkili bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Muhtemelen beton kalitesi de çok düzgün. Aynı şekilde donatı işçiliği de son derece düzgün. Demek ki mühendislik hizmeti tam alındığı zaman kesinlikle depreme karşı dayanıklı bir bina yaratmak mümkün.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber