hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sağlık Bakanlığı'ndan Batı Nil virüsü açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil virüsü İstanbul'da Avcılar ve Esenyurt ilçelerinde görüldü. Konu ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı virüsü doğruladı. Açıklamada alınabilecek önlemler de duyuruldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İstanbul'da Avcılar ve Esenyurt'ta görüldü. Birçok kişi ateş ve halsizlik şikayeti ile hastanelere başvurdu. Teşhis "Batı Nil ateşli virüsü " olarak kondu.

  Virüs sivrisinek sokmaları ile bulaşıyor. Nörolojik hastalıklara ve nadiren de olsa ölüme yol açabiliyor.

  Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı ve Batı Nil virüsü teşhisinin doğru olduğu vurgulandı.

  Bakanlık açıklamasına göre, salgın bölgeleri kuş göç yolları üstünde bulunuyor. Kuşlardan beslenen sivrisinekler virüsü bulaştırıyor. Hastalığın kuluçka süresi 3 ila 14 gün.

  Sağlık Bakanlığı açıklamada hastalık belirtilerini de sıraladı. Virüs kapanların yüzde 80'inde belirti görülmüyor. Hastaların yüzde 20sinde ise ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişme, kusma ve bulantı görülüyor. Hastalığın özel bir tedavisi yok ama destek tedavi uygulanıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de 2018'de 26 vaka görüldü. Temmuz ayında ise İstanbul Avcılarda 4 vaka tespit edildi. 3 hastayla ilgili numune de inceleniyor.

  Peki virüsten nasıl korunabiliriz?

  Sağlık Bakanlığı'na göre, alınacak en etkili önlem sivrisineklerin üreme alanlarının azaltılması ve sivrisinek sokmalarından korunmak. Bakanlık İstanbul'daki sivrisinek kaynaklarını tespit etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesine bildirdi ve belediyeden 'larvasit' uygulaması yapılması istendi. Sivrisinek üreme alanı olabilecek durgun sular için de İSKİ bilgilendirildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow