Sahte tezden sonra "sahte diploma" | Video

Sahte tezden sonra "sahte diploma" | Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Parayla tez hazırlatanlar için çalışmalar bir yandan sürerken işin başka bir boyutu ortaya çıktı. Bazı dolandırıcılar belli bir ücret karşılığında sahte diploma satıyor, bu yolla haksız kazanç elde ediyor. Fiyatlar ise bölümlere ve üniversitelere göre değişiklik gösteriyor. İşte sahte diploma piyasasının çirkin yüzü ve detayları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıllardır öğrenci sıralarında dirsek çürütüyor, o diplomayı almak için gece gündüz çalışıyorlar. Ancak dolandırıcılar bunu da yaptı. Yılların emeğini çöpe attı. Sahte diploma hazırlayıp satmaya başladı.

Önce internet ortamından sahte diploma üretenler ile iletişime sağlanıyor. Sonra istenilen bölüm ve üniversite soruluyor. Satıcı ona göre bir fiyat çıkartıyor. Sahte diploma piyasasında en ucuz diploma fiyatı 5 bin lira iken en pahalısı ise 80 bin lira. Güvenirliği konusunda garanti verilen diplomalar, 7 günde teslim ediliyor.

Satıcının verdiği bilgilere göre en ucuz diploma 5 bin 500 lira ile işletme bölümüne ait iken, mühendislikler 12 bin, hukuk 20 bin lira. Vakıf üniversiteleri diplomaları ise çok daha pahalı.

Bazı sahte diploma satıcıları, diplomaların YÖK onayı olduğunu hatta e-Devlet garantisi verebileceklerini söyledi. Bazıları ise verdikleri diplomanın özel sektörde geçtiğini ancak kamu kuruluşlarında işe yaramayacağını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sahte diploma sipariş edildikten sonra ücretinin yüzde 50'si önceden ödeniyor, geri kalan kısmı ise diploma yollandıktan sonra veriliyor. Ancak bu yolla birçok kişi dolandırıldı. İstedikleri sahte diplomalar bile ellerine ulaşmadı.

Piyasa öylesine büyük ki sahte diploma satanlar kendi aralarında rekabete dahi giriyor. Şikayetler üzerine YÖK devreye girdi, çalışma başlattı.
Sahte diploma satıcılarına büyük cezalar verilecek. Bu diplomayı talep edenlere de.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber