Salgında kesilen cezalar iade edilecek

Salgında kesilen cezalar iade edilecek

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Salgın döneminde başta maskeler ile ilgili olmak üzere kesilen cezaların iadesi için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karara bağlandı. İdari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek. O ücret vergi dairelerinden alınabilecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pandemi döneminde kesilen cezaların iade edilmesinin önü açıldı. İade için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itiraz karara bağlandı. Resmi Gazete'de yayımlandı.

Böylelikle pandemi döneminde başta maske takma zorunluluğu ve diğer yasaklara uymayanlara yönelik kesilen idari para cezalarında ödenen tutar iade edilebilecek. İdari para cezalarını ödeyenler geri talep edebilecek ve vergi dairelerinden o ücretler alınabilecek.

Geçen yıl devreye giren tahsilat tebliğine göre, maske başta olmak üzere salgının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle 11 Mart 2020 ile 9 Kasım 2022 tarihleri arasında verilen para cezaları silindi.

Bu doğrultuda 9 Kasım 2022'den önce yapılmış ceza ödemelerinin iade edilmemesine karar verilmişti. Bunun ardından Anayasa Mahkemesine itiraz başvurusu yapıldı. O itirazın karar metni Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

AYM, "Tahsil edilmiş olan idari para cezaları iade edilmez." ibaresinin Anayasaya aykırı olduğuna ve bu ibarenin iptaline karar verdi. Ödenen cezaların geri alınmasının yolu bu şekilde açılmış oldu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber