Türkiye'nin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRK'te anlattı

Türkiye'nin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRK'te anlattı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, çalışma ekibi ile birlikte CNN TÜRK canlı yayınında merak edilen soruları yanıtladı. Türkiye’nin yerli balistik füzesi TAYFUN hakkında bilgi veren İsmail Demir, "Önceden Sinop'tan atıyorduk, ülkemizin sınırlarını aşma durumu olduğu için artık Rize'den atıyoruz. Burada ana fonksiyon caydırıcı bir unsur olması" dedi. ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci de "TAYFUN'un menzilinden çok odaklandığımız şey vuruş etkisi. TAYFUN noktasal hedef vurma özelliğine sahip. Sistemin tümü yerli ve milli üretim" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünyadaki savaş konseptini değiştiren yerli savunma sanayisi ürünleri, CNN TÜRK Masası programında ele alındı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve çalışma ekibi, Fulya Kalfa moderatörlüğünde Özay Şendir ve Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı. İşte açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

TAYFUN FÜZESİ

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: BORA'mız vardı bizim. TAYFUN'un başka bir özelliği var. Şu anda ön alma esaslı gidiyoruz. ROKETSAN tarafına yap demiyoruz, onlar ihtiyacı görüyor ve bize sunuyor. Devletten tek kuruş almadan başlatılmış bir proje TAYFUN. Ne ihtiyaç olduğu bilinerek başlatılıyor. HÜRJET, KIZILELMA da böyle. Katı yakıtlı bir füzemiz TAYFUN. Uzun menzilli diye nokta koyuyoruz. 300-500 dendi ama biz artık rakam konuşmuyoruz. Önceden Sinop'tan atıyorduk ancak artık buradan atarsak ülke sınırlarına düşme durumu var. O yüzden Rize'den atıyoruz. Artık daha batıya gidiyoruz ki attığımızda ülkemiz sınırları dışına çıkmayalım. Türkiye her zaman barışı önceleyen bir ülke ama saldırganlaşmak isteyenler için caydırıcı bir güç. Roket motorlarında da Türkiye çok iyi bir noktada. ROKETSAN bu yakıtları yapıyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiyenin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRKte anlattı

SONRAKİ HEDEF UZAY

Bundan sonra gözümüz biraz daha uzay çalışmalarında. Uzaya fırlatma sistemlerini de şu an ROKETSAN çalışıyor. Bir adım sonra milli uydu fırlatma sistemimiz devreye girecek.

"TAYFUN SİLAH SİSTEMİ TAMAMEN YERLİ"

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci: TAYFUN silah sistemi mobil ve maliyet açısından silahlı kuvvetlerimiz açısından önemli. Bilinmezlik ilkesi saklanması gereken bir unsur. TAYFUN silah sistemi tamamen yerli. Uzaya çıkabiliyoruz. TAYFUN'un menzilinden çok odaklandığımız şey vuruş etkisi. TAYFUN noktasal hedef vurma özelliğine sahip. Sistemin tümü yerli ve milli üretim. Hava füzesi alanında önemli çalışmalar var. Menzili artırmak için bir sisteme ihtiyaç var. Teknoloji olarak sıvı ve katı yakıtlarını çözmüş bir ülkeyiz. Bundan sonraki aşama füzelerimizin vuruş oranlarını artırmaya yönelik çalışmalar devam edecek. TAYFUN şu an seri üretimde. TAYFUN'un avantajı yeni teknolojileri bünyesinde barındıran bir ürün olması. Bu da Tayfun'u noktasal vurmada önemli hale getiriyor. Bu üretimler bizim üretme kabiliyetimize bağlı. Kendi ürettiğimiz bir sistem.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiyenin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRKte anlattı

"SİLAHLI KUVVETLERİNİN GÜCÜNE GÜÇ KATACAK"

ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci: Size karşı oluşacak tehditlerinin önünü kesmesi açısından, caydırıcılık açısından silahlı kuvvetlerinin gücüne güç katacak. TAYFUN ülkemize tehdit olabilecek bütün unsurlar için caydırıcı. TAYFUN silah sistemi tamamen milli yerli imkanlarla yapıldı. Motor yanıyor yükseliyor, atmosferin sınırına kadar gidiyor diyelim. Katı yakıt depolanabilir ve uzun süre muhafaza edilebilen bir yakıt. Silahlı kuvvetlerin elini istediği yere ulaştırabilecek bir silah sistemi. TAYFUN noktasal hedef vurma özelliğine sahip. Hedef koordinatları istihbarat verileri ile geliyor. TAYFUN verilen koordinatörü tam isabet vurabilme özelliğine sahip. Cıvatasından harp başlığına kadar her şeyi ile yerli ve milli bir ürün. Biz teknoloji olarak sıvı katı yakıt teknolojilerini çözdük Türkiye olarak. Bundan sonraki aşama menzil değil de sahadaki vuruş oranlarını artırmaya yönelik çalışmalar olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiyenin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRKte anlattı

"SADECE HEDEFİ ETKİSİZ HALE GETİRME ÖZELLİĞİ VAR"

Atış denize yapılıyor. Herhangi bir zarar vermiyor, zaten bu atışta harp başlığı da yoktu. TAYFUN şu an seri üretimde. Ama gelişimini devam ettiriyor ve her aşamada testler devam edecek. Kabiliyetleri geliştiriliyor. Diğer füzelerden avantajı bütün yeni teknolojileri bünyesinde barındıran bir ürün olması. TAYFUN sizi noktasal hedef vurma konusunda çok hassas bir noktaya getiriyor. Sadece hedefi etkisiz hale getirme kabiliyeti var. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu kadar TAYFUN üretebilme kabiliyetine sahibiz. Bir silah sisteminde de öte bir doktrin. İstediğimiz platforma entegre edebiliriz. Envantere girecek ilk sistem karadan karaya mobil bir sistem. Şu an hem Silahlı Kuvvetlerden gelen geri bildirimlerle ihtiyaca göre entegre ediyoruz. En önemlisi navigasyon sistemi ve güdümü. Çok basit bir teknoloji değil. Herkes GPS sisteminden yararlanıldığını düşünebilir ancak GPS olmadığı alanlar için ayrı navigasyon sistemleri üretiyoruz. Hiçbir ülkenin hiçbir ülkeye vermediği sistemler bunlar. Bunu çözdükten sonra önünüzde çok büyük bir kulvar açılıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

SİPER

ROKETSAN'ın sorumluluğunda silah sistemi var. SİPER'de 100 km'nin üzerinde bir menzili var. Ülkemizde hava savunmada attığımız adımların en üst seviyesi. Hava savunma alanındaki ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bir hizmet verecek. SİPER'in esnekliği ve sensör kabiliyeti ön plana çıkıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün: Kavramsal olarak baktığımızda yakın alan seviyesi, taktik seviye, operasyonel seviye ve stratejik seviye var. Bizim birçok platformumuz üzerine konularak geliştirilen sistemler. Havadan gelecek tehditleri önce belirleyebilme özelliğine sahip olmalı. Arama radarı çok uzun menzillerde radar teknolojilerinin en son halkalarından bir tanesi. Gururla ürettiğimiz sistemler. Arama radarı gelen tehdit durumunu ne kadar uzakta fark ederse o kadar iyi. Füzeyi ateşlediğinizde 1 veya 2 dakikada tehdidi imha etmeniz gerekiyor. Bir filo belirlemeyi yaptıktan sonra ilgili bataryaya yönlendiriyor. O zaman atış safhası başlıyor ve diğer atış kontrol radarı ile kontrol ediliyor. Kaç tehdit var ise ona göre karar veriyor otonom. Manuel de yapılabiliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Artık menzilin bir önemi yok. Önemli olan gelen tehdidi vurmanız. Uzaktan vurmanın şöyle bir önemi var. Nükleer tehdit için. Menzilin önemi ikinci derecede kalıyor aslında. Dost düşmanı ayırmak için bir kütüphanemiz var.

Türkiyenin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRKte anlattı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Türkiye'nin geldiği teknolojik seviye açısından bir mesaj veriyor aynı zamanda dünyaya bir mesaj veriyor. Hava üstünlüğü çok çok önemli. Denizde de karada da bu üstünlüğünüzü ortaya koyabilmeniz gerekiyor.

TCG ANADOLU

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: Hangi uçağı koyacaksınız soru işareti. Biz SİHA'larla başlayalım dedik. Türk gemi inşa geldiği noktada daha büyüğünü yapmak istersek yapabiliriz. İçinde çok teşkilatlı hastanemiz var, çok etkin şekilde kullanabilecek durumdayız. Anadolu'da yüzde 70 civarında yerlilik var. Bu boyutta bir gemi ilk defa yapıyorsunuz. 

Türkiyenin milli savaş makinaları... İsmail Demir ve çalışma ekibi CNN TÜRKte anlattı

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber