hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Savunma Sanayii'nde casusluk davası

  Savunma Sanayii Başkanlığı'ndaki ihalelerle ilgili teknik bilgilerin para karşılığı sızdırılmasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 11 kişilik çetenin HürKuş isimli Milli Hava Aracının kamera sistemiyle ilgili görüşme yaptığı da ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Savunma Sanayi Başkanlığı'ndaki casusluk soruşturması tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede, aralarında eski İnsansız ve Akıllı Sistemler Dairesi Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin'in de bulunduğu 11 şüpheli hakkında , 'Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etme' ile 'Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçlarından 35'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihbar nitelikli evrakı ile başlatılan soruşturmada, firma çalışanı Emre Özlük'ün, HÜRKUŞ isimli milli hava aracının kameralarını kendilerinin vermesi için Yusuf Hakan Özbilgin ile görüşme yaptıkları tespit edildi. İddianamede, Yusuf Hakan Özbilgin'in Emre Özlük'e konu ile ilgili danışmanlık gibi bilgiler verdiği ve Özbilgin'in Emre Özlük'e yönlendirmeler yaparak bu şahısların elemanları gibi hareket ettiği, sonrasında da bu konuları görüşmek üzere kahvaltıda bir araya gelmek üzere randevulaştıkları, sanıkların aralarında menfaate dayalı çıkar ilişkilerinin bulunduğu aktarıldı.

  İddianamede Emre Özlük'ün aldığı bilgileri ve Savunma Sanayi Başkanlığı'ndaki ihaleleri 'fırsat' olarak tanımladığı da belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan bir başka ihbar mektubunda ise Savunma Sanayii Başkanlığı Destek Uçak Projeleri Grup Müdürlüğünde Uzman olarak görev yapan B.G.'nin bazı şirket yöneticilerine kritik projelerin bilgilerini para karşılığında verdiği kaydedildi.

  İhbar mektubunda B. G.'nin Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan dışarı çıkarttığı dokümanları dışarıda buluştuğu şirket yöneticilerine gösterdiği ve arabaya bindiğinde bir şahıstan içinde para olduğu düşünülen zarf aldığı anlatıldı.

  B.G.'nin verdiği bilgiler karşılığında Temmuz-2018'den itibaren 4 ay boyunca her ay 4 bin TL para aldığı aktarıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow