hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Savunmanın mayıs karnesi belli oldu

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Türkiye'nin ürettiği insansız hava araçları, kara araçları ile füze ve silah sistemleri dünya gündeminde. Gösterilen ilgi ihracata da yansıyor. Öyle ki mayıs ayında savunma ve havacılık sektörü 500 milyon dolardan fazla ihracata imza attı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye bir yandan milli savaş uçağı Kaan’ı ve yeni insansız hava araçlarını geliştirirken, bir yandan da ihracatta vites yükseltti. Savunmanın mayıs ayı karnesi açıklandı.

  Türk İhracatçılar Meclisi savunmanın mayıs ayı verilerini açıklarken, savunma sanayiindeki yükselişin sürdüğü görüldü. Nisan ayında 418 milyon 133 bin dolarlık ihracat yapan Türk savunma ve havacılık sektörü, mayıs ayında 554 milyon 395 bin 850 dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi. Bir önceki aya göre 100 milyon dolardan fazla ihracatta artış yaşanırken, geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı ise yüzde 67 oldu.

  Savunmanın mayıs karnesi belli oldu

  İhracatta mayıs ayı rakamlarının açıklanması ile Türk savunma ve havacılık sektörünün 2023 yılının ilk 5 ayında toplamda 2 milyar 44 milyon 435 bin dolar ihracat gerçekleştirdiği görüldü.

  İnsansız hava araçları, kara araçları ve su üstü platformları başta olmak üzere yerli savunma ürünlerindeki ihracat başarısı her yıl artıyor. 2021’de yaklaşık 3 milyar dolar ihracat gerçekleştiren yerli savunma sanayii, 2022 yılında 4 milyar dolarlık eşiği geçerek ihracatta yeni bir rekora imza attı. Bu yılsa rekorun yeniden kırılması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Savunmanın mayıs karnesi belli oldu

  İhracat listesinde başı insansız hava araçları, mühimmat ve füze sistemleri, kara araçları, av tüfekleri, askeri helikopterler öne çıkarken, savunma sanayiinin stratejik hedefi 10 milyar dolara ulaşmak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow