Sayıştay'dan İBB raporu: Borçlanma yasal sınırı milyarlarca lira aşıldı

Sayıştay'dan İBB raporu: Borçlanma yasal sınırı milyarlarca lira aşıldı

2022 yılı Sayıştay raporu yayımlandı. Raporda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetiminin 2022'de yasal borçlanma sınırını 13 milyar 94 milyon TL aştığı tespitine yer verildi. Ayrıca rapora göre, büyükşehir yönetiminin, kurumda hizmet veren bin 258 araç da "Araç Yönetim Sistemi"ne kaydettirilmedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Sayıştay, denetim faaliyetleri kapsamında hazırladığı 2022 yılı raporunu yayımladı. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerine ve harcamalarına ilişkin veriler dikkat çekti.

"İBB'NİN TOPLAM BORÇ TUTARI 74 MİLYAR LİRAYI GEÇTİ"

"Faiz Dahil İç ve Dış Borç Stok Tutarının Yasal Sınırı Aştığını Gösterir Tablo"nun yer aldığı rapora göre, yasal borçlanma sınırı 61 milyar 498 milyon olarak gösterildi. Ancak büyükşehir yönetimi tarafından yasal borçlanma sınırının 13 milyar 94 milyon TL aşıldığı kaydedildi. Toplam borç tutarının 74 milyar 592 milyon 901 bin TL'ye ulaştığı belirtildi.

Sayıştaydan İBB raporu: Borçlanma yasal sınırı milyarlarca lira aşıldı

"ARAÇ YÖNETİM SİSTEMİNE KAYDI OLMAYAN ARAÇLAR VAR"

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Raporda, "idare tarafından borçlanma sınırına riayet edilmesi ve mevcut borç stoku tutarının, borçlanma sınırının altına çekilene kadar yeni bir borçlanmaya gidilmemesi gerekmektedir" denildi. Ayrıca büyükşehir bünyesinde 6 bin 111 araç bulunduğu ancak Araç Yönetim Sistemi’ne kayıtlı araç sayısının 6 bin 55 olduğu kaydedildi.

Rapora göre; aradaki 62 araç farkının tespit edilmesi amacıyla araç listelerinin ayrıntısına bakıldığında, büyükşehir içerisindeki müdürlükler bünyesinde yer alan ama Araç Yönetim Sistemi’nde kaydı bulunmayan 660 aracın varlığının belirlendiği ifade edildi.

Raporda, ayrıca sistemde yer alan, ancak müdürlüklerin göndermiş olduğu listede bulunmayan 598 araç daha olduğunun görüldüğü bildirildi. Yapılan çalışmalar sonucu ise söz konusu 598 aracın temin edildiği ihalelerinin bazılarının geçmiş yıllarda bittiği, bazı araçların yenisi ile değiştirildiğinin tespit edildiği kaydedildi.

Sayıştaydan İBB raporu: Borçlanma yasal sınırı milyarlarca lira aşıldı

"KAYITLARDA BİN 258 ARAÇLIK FARK VAR"

Sayıştay'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi raporunda, "belediyede yer alan araçların tamamının en azından listelerin birinde olduğu varsayılsa dahi iki liste arasında bin 258 araçlık fark oluştuğu görülmektedir" ifadelerine yer verildi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow