Yurt dışından Erdoğan’a güçlü destek

Yurt dışından Erdoğan’a güçlü destek

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Seçim gecesi yurt içinde kullanılan oyların yanı sıra 72 ülkede Türk vatandaşlarının kullandığı oylar da sayıldı. Sayım öğle saatlerine kadar sürdü. Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan yurt dışı oylarının yüzde 57.19'unu aldı. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise, yüzde 39.85 oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

14 Mayıs seçimlerine yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarından da yoğun ilgi vardı. Saatlerin 17'yi göstermesiyle 72 ülkeden Türkiye'ye getirilen 9 bin 593 sandıkta sayım işlemi başladı. Sayım pazartesi gün boyu devam etti. Türkiye'ye getirilen sandıkların yüzde 100'ü açıldı. Sayılan oyların veri merkezine girilmesiyle yurt dışı oyların dağılımı da şekillendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurt dışında kullanılan oyların yüzde 57.19'unu aldı. Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise yüzde 39.85 oldu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en çok oy aldığı ülkelerden biri Almanya'ydı. En çok Türk seçmenin olduğu ülkede Erdoğan, oyların yüzde 65.40'ını aldı. Kılıçdaroğlu'nun ise oy oranı yüzde 32.61'e ulaştı.

Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğu ikinci ülke olan Fransa’da ise seçmenlerin yüzde 64.24'ü Erdoğan'a oy verdi. Kılıçdaroğlu ise yüzde 34.15'de kaldı.

47 bin seçmenin oy kullandığı Avusturya’da da Erdoğan seçimi açık ara önde tamamladı. Oy oranı yüzde 71.93'e yükseldi. Kılıçdaroğlu Avusturya’da yüzde 25.92 oranında oy aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, Azerbaycan, Belçika ve Hollanda’da da oy dağılımında ilk sıradaydı.

Kemal Kılıçdaroğlu ise Birleşik Krallık ve Amerika’da seçim yarışını önde bitirdi. Kılıçdaroğlu'nun oy oranı Birleşik Krallık'ta yüzde 79, Amerika'da ise yüzde 83'i buldu.

Kuzey Kıbrıs’taki oy dağılımında da seçmenin yüzde 53.49'u Kılıçdaroğlu’na oy verdi.

Yurtdışı oylarında gümrükte verilen oylar sonuçlarda belirleyici oldu. Gümrükteki sandıklarda oyların yüzde 55.22'si Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gitti. Kılıçdaroğlu'nun oy oranı ise yüzde 38,28 oldu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber