hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçim 7 veya 14 Mayıs'ta mı yapılacak? AK Partili isimden yeni açıklama

  KAYNAKCNN TÜRK

  Siyasette gündem 2023 seçimlerinin erkene çekilip çekilmeyeceği. Son açıklama AK Parti'den geldi. Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, en geç mayıs ayının 7'si ya da 14'ü gibi yapılabileceğini söyledi. Son durum ne? Duygu Ayaz Bayram aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İşte Duygu Ayaz Bayram'ın açıklamaları:

  SADİ BİLGİÇ: 7-14 MAYIS OLABİLİR

  Siyasetin gündemi yoğun ancak o yoğun gündemdeki önemli başlıklardan biri de şüphesiz ki "Seçim tarihi ne olacak?, "Seçim tarihi öne çekilecek mi?" İşte bu sıcak başlık üzerine tartışma devam ediyor. Bu noktada özellikle seçim tarihinin öne çekilmesi bekleniyor. Son olarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan da bu yönde bir açıklama gelmişti. Sadi Bilgiç'in de bu yönde açıklamaları oldu. Özellikle 7-14 Mayıs olabileceğini işaret etti yapılan son açıklamada.

  KANUN NE DİYOR?

  Peki 7 ve 14 Mayıs tarihleri... Bu zaman aralığında olabilir mi seçim? Evet bunun olması için iki seçenek var. Aslında bu tarihlerin alınması ya Meclis'ten seçimin öne çekilmesi yönünde bir karar alınabilir. Ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu ilan edilebilir. Ancak bu noktada özellikle muhalefetin tutumu, seçim kanununun 6 Nisan'dan sonra olması yönünde. Yani 6 Nisan'dan sonra olacak herhangi bir seçim tarihinin belirlenmesinde muhalefet destek vermeyeceği yönünde bir açıklama yapmıştı. İşte bu noktada da geriye o zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kararı alması yer alıyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan da seçim kararını alırsa ve o karar Resmi Gazete'de yayınlandıktan hemen sonra 60 içerisinde seçimin yapılabileceği yasaya göre uygunluğu var. Bu noktada özellikle eğer mayıs ayında yapılacaksa seçim mart ayının ikinci haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim kararının alınması ve bunun da Resmi Gazete'de yayınlanması gerekiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NEDEN MAYIS AYINDA YOĞUNLAŞILIYOR?

  Özellikle mayıs ayı neden seçiliyor ya da neden mayıs ayı üzerine yoğunlaşılıyor? Bunun pek çok nedeni var. Özellikle hac döneminin yine bu döneme de gelmesi, aynı zamanda haziran ayında özellikle sınav takviminin olması, okulların tatil olması, aynı zamanda nisan ayında da Ramazan ayının olması ve Ramazan Bayramı'nın olması. Tüm bu bileşenler üzerine AK Parti'de bir çalışma yürütülüyor. Bu noktada da mayıs ayına yoğunlaşıldı. Ve yoğunlaşılan ay mayısta da 7 ya da 14 tarihleri arasında bir çalışmanın yürütüldüğünü söylemek mümkün. Bu noktada gözler özellikle alınacak seçim takviminin öne çekilmesi kararına çevrildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow