Seçim kararı alınırsa sandık ne zaman kurulacak?

Seçim kararı alınırsa sandık ne zaman kurulacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim tarihinde güncelleme açıklaması sonrası muhalefetten yükselen "Seçim kararından 90 gün sonra sandık kurulur" yorumlarına AK Parti'den "O süre 90 gün değil, 60 gün" karşılığı geldi. Olası seçim tarihi için muhalefetin eleştirilerine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"60 GÜN MÜ 90 GÜN MÜ?" POLEMİĞİ

"Mevsim dikkate alarak, belki biraz öne çekerek tarihini güncelleyeceğimiz 2023 seçimlerin önemini en iyi sizler biliyorsunuz. " Seçim tarihinin öne çekilebileceğini bu sözlerle açıklamıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan. Ardından seçim tarihinin hangi gün olacağı seçenekleri gündeme geldi. Normal takviminde 18 Haziran'da yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin erkene alınabilmesi için Meclis'in ya da cumhurbaşkanının karar alması gerekiyor.

"KARAR ALINIRSA SANDIK 90 DEĞİL 60 GÜN SONRA"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muhalefetten o tarihe ve tarihin belirlenmesi sonrası sandığın ne zaman kurulacağına ilişkin yorumlar geldi. CHP'li İbrahim Kaboğlu tarihi öne almanın erken seçim olacağını, seçimi tarihinin de yenileme kararının da 90 gün sonra olacağını öne sürmüştü. Sandığın 60 gün sonra kurulması için cumhurbaşkanının fesih yetkisini kullanması gerektiğini ileri sürmüştü.

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, o yorumlara yanıt verdi. Mevsimsel şartlarla öne almanın erken seçim olmayacağına dikkat çekti. Bunun seçim tarihinin güncellenmesi olduğunu ifade etti. Ve Kaboğlu'nun öne sürdüğü gibi 90 gün sonra seçim olmayacağını seçim yasalarında yapılan değişikliklere dikkat çekerek açıkladı. "Milletvekili Seçimi Kanunu 1987'de düzenlenmiştir. Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu 2018 tarihlidir. Bir konuda iki kanunun çelişmesi durumunda, en son çıkarılan kanunun esas alınacağı en temel hukuk kurallarından biridir. Burada Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun uygulanacağı oldukça açıktır. Sürenin 90 gün olduğunu iddia eden kişi ya hukuk nosyonundan uzaktır ya da seçim mevzuatını takip edememiş demektir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KİMSE KİMSEYİ FESHETMEYECEK"

Yavuz seçim tarihinin güncellenmesi kararının alınması durumunda seçimlerin yenilenmesi durumu olacağını belirtti, "Fesih olmaz" dedi. "Bir karar verilecekse bu durumda kimse, kimseyi feshedip ortadan kaldırmış olmayacak. Sadece seçim kararı alan erk kendisiyle birlikte diğer erki de seçime götürür" diye konuştu.