Seçmen listeleri askıda! Depremzede seçmenler ne yapacak?

Seçmen listeleri askıda! Depremzede seçmenler ne yapacak?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. dönem milletvekili genel seçimi nedeniyle seçmen listeleri, güncellenmek üzere bugün ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçim takvimine göre seçmen listeleri ile ilgili süreç 20 Mart itibariyle başlıyor. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 2 Nisan'a kadar askıda kalacak.

SEÇMEN LİSTELERİ 2 NİSAN'A KADAR ASKIDA KALACAK

Yüksek Seçim Kurulu'nun 14 Mayıs'taki seçime ilişkin takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri, güncellenmek üzere saat 08.00 itibarıyla ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılacak ve itiraz süreci başlayacak.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri 2 Nisan'da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

Seçmen listeleri askıda Depremzede seçmenler ne yapacak

Haber devam ediyor
Haberin devamı

DEPREMZEDE SEÇMENLER NE YAPACAK?

Depremzede seçmenler, seçimde kendi illerinde veya taşınmak zorunda kaldıkları illerde oy kullanabilmeleri için adres değişikliği beyanlarını, 17 Mart 2023 saat 23.59'a kadar nüfus müdürlükleri ya da e-devlet üzerinden yaptı. Bu işlemleri henüz yapmayanlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında da bu işlemlerini gerçekleştirebilecek.

YURT DIŞI SEÇMENLER İÇİN İTİRAZ SÜRECİ

Ayrıca martta yurt dışı seçmen kütüğünün, Türkiye saati ile 08.00'de "WWW.YSK.GOV.TR" adresinden ilan edilmesiyle de itiraz sürecine geçilecek. YSK'nin internet sitesinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasına da başlanacak.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber