hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seçmen sorgulama dolandırıcılığı! Linke tıklayanların kişisel bilgilerini çalıyorlar

  Seçim yaklaşırken yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. “Seçmen kaydı sorgulama” mailleri ile birlikte vatandaşların bilgileri ele geçirilebiliyor. Peki link dolandırıcılığına karşı nelere dikkat etmeliyiz?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Seçim yaklaşırken yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. ‘Seçmen kaydınızı sorgulayın’ yazılı mail ve sms gönderen dolandırıcılar, linki tıklayanları tuzaklarına düşürüyor. Uzmanlar ise link dolandırıcılığına karşı uyarıyor.

  TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Devletin resmi kurumuymuş gibi haber gönderiyorlar, mesajlar çekiyorlar. Bunlar yasak ve orada insanlar sorgulama yapmak için bilgileri girdiğinde o bilgileri alıyor vatandaşa aktarmak üzere.” dedi.

  KURUMUN GERÇEK OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLAŞILIR?

  Prof. Dr. Berk Üstündağ konu ile ilgili, “Bize herhangi bir link geldiğinde gerçek kurumun linki olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. E-postaysa e-posta içini, doğrudan bir linkse linkin içerisini hyperlink diyoruz, oradaki satırı okumamız lazım. Örneğin YSK ile ilgiliyse ysk.gov.tr uzantısıyla bitmiyorsa. ysk.gov gibi ya da ysk.tr.gov.com gibi bunların sahtecilik ihbarı olarak yapılması lazım.” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  LİNK DOLANDIRICILIĞI İLE HANGİ VERİLER ELE GEÇİRİLEBİLİR?

  Üstündağ, “Sadece sizden istediği veriler, bir para, kredi kartı ile ilişkili bir veri toplamakla kalmıyor. Aynı zamanda sizin annenizin kızlık soyadı, T.C. kimlik numaranız gibi size ait bazı verilerin toplanmasına da sebep oluyor.” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow