Sel anında nelere dikkat edilmeli?

Sel anında nelere dikkat edilmeli?

Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta yaşanan sel felaketleri sonrası 11 kişi hayatını kaybetti. Bir vatandaşı arama çalışmaları ise devam ediyor. Peki, sel anında neler yapılmalı? CNN TÜRK Muhabiri Mücahit Topçu, AFAD sel simülatörüne gitti. Arama ve Kurtarma Teknisyeni Dilber Şahin ile sel anında ne yapılmalı ne yapılmamalı uygulamalı görüntüledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kastamonu, Bartın ve Sinop... Sel, taşkın ve şiddetli yağışla mücadele ediyor. Can kayıplarının yaşandığı felakette birçok ev ve işyeri de sular altında kaldı. Peki sel anında ne yapmalı, nasıl davranmalı? Arama ve Kurtarma Teknisyeni Dilber Şahin, "Sel geliş yönünde değil de her zaman tersi yönünde, ayaklarımızı yerden kaldırmadan kaydırarak yakın bir yere kendimizi atmamız gerekiyor. Eğer ayağımızı yerden kaldırırsak su alıp bizi götürecektir" dedi.

Sele karşı koyulmaması gerektiğini belirten Dilber Şahin uyarılarda bulundu. "Ahşap gibi, tahta gibi bir şeye tutunup kendimizi o sürüncemeye attığımızda yüksek bir yere çıkacağız ama hiçbir zaman karşı koymamamız lazım" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sel anında yapılmaması gerekenleri de anlatan Dilber Şahin, "Sele doğru yürümememiz gerekiyor. Ayaklarımızı yönlerini değiştirirsek bizi alıp götürür. Dik bir şekilde yaparsak daha bir direncimizi korur" ifadelerini kullandı.

Sel riski olan bölgeden uzaklaşmak ve yüksek yerlere çıkmak da sel öncesi alınabilecek önlemler arasında gösteriliyor.