Selzedelerin zararı nasıl karşılanacak? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN TÜRK'te

Selzedelerin zararı nasıl karşılanacak? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN TÜRK'te

Son dakika haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Şanlıurfa'da CNN TÜRK Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şanlıurfa'daki sel felaketinde çok ve iş yerini su bastı. Vatandaşın zararı nasıl giderilecek, vatandaşa ne kadar ödeme yapılacak? Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN TÜRK'te soruları yanıtladı. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklaması şu şekilde;

Maalesef afetler üst üste geldi. Özellikle çarşamba günü sabah saatleri itibariyle Şanlurfa'da ciddi bir selle karşılamış olduk. Derelerimizin tamamına yakını taştı. Cadde üzerine bulunan yapıların tamamına yakını dükkan. İlk günden itibaren İçişleri ve Tarım bakanımızla burada çalışma yaptık. Kayıp vatandaşlarımızı arama çalışmaları devam ediyor. 9622 personel var şu an Şanlıurfa'da. 1687 araçla da olaylara müdahale ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sayın İçişleri Bakanı’mız ve Tarım Bakanı’mızla beraber biz ilk günden çalışmalarımıza başladık. Gerek valilik gerekse büyükşehir belediyeleri hızlı bir şekilde çözüm üretirken, AFAD’ın tecrübesi ile biz Urfa dışındaki illerde ciddi şekilde personel, araç takviyesine başladık. İşlemleri hızlı bir şekilde bu noktaya getirdik.  

Bu gece çok korkuyorduk. Çünkü geçen çarşamba günü yaşanmış sel felaketinden sonra bu akşam ciddi sağanak yağış geldi. Derelerin tekrar taşabileceğine ilişkin kaygımızdan dolayı gereken tüm tedbirleri Valiliğimiz aldı.  

Urfa’da an itibarıyla sağanak yağışlar bitti. İnsanların evlerine hızlı bir şekilde intikal edilmesi bunun için de hasar tespiti yapılması gerekiyordu 9 bin 622 personel çalışıyor Urfa’da, bu bir rekordur.  Biz de Hazine Maliye Bakanlığı olarak hasar tespiti çalışmasını yaptık. 1132 konutta hasar tespiti yapıldı. Tespit yapılan konutların tamamına AFAD üzerinden 10’ar bin lira gönderdik. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Can kaybı olan ailelere de her bir can kaybı için 100 bin TL olmak üzere hesaplara yatırıldı. 10 milyon liranın üstünde yardımlar yapıldı.

KONUTLARDA TESPİT EDİLEN HASARIN TAMAMINI KARŞILIYORUZ 

Bugüne kadar 248 iş yeri 685 araç, eşyaların hasar tespit yapılıyor. An itibarıyla 3 bin 121 adet hasar tespiti yapılmış durumda. Bundan sonrası araçlarla ilgili yapılacak tespitlerin izah edilmesi. Konutlarda tespit edilen hasarların tamamını karşılıyoruz. Şu anda evlerine giremeyen vatandaşlarımızla ilgili her türlü barınma ihtiyaçları bizim üzerimizde.

Herkese tüm eşyaları verilecek. Evlerin içindeki hasarları tamamen karşılayacağız. Parası ya da eşyası hangisini istiyorsa vereceğiz. Bu hafta temizlik tamamlanacak.