Sesli mesaj konusunda yeni adım

Sesli mesaj konusunda yeni adım

Cep telefonuyla aradığınız numaraya ulaşamadınız ve bir anda sesli mesaja yönlendirildiniz. Ardından faturada o mesajın ücretli olduğunu gördünüz. İşte artık bu durumun önüne geçmek için Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı bir karar aldı. Sesli mesajın bilgilendirmesi anlaşılır ve ücretsiz olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) alınan bilgiye göre, abonelerin hatlarının meşgululaşılamaz olduğu durumda bırakılan sesli mesajlarla ilgili bir karar alındı.

Karara göre, sesli mesaj bırakılması ve sesli mesaj alma şamalarında abonelere hatlarını kolay ve ispatlanabilir yöntemle sesli mesaj hizmetine açık veya kapalı hale getirebilmelerine yönelik imkan sağlanacak.

Varsa sesli mesaj bırakılması/dinlenmesi kaynaklı yapılacak ücretlendirmeler öncesinde, hizmet nedeniyle oluşabilecek ücret bilgisini içeren bilgilendirme anonsunun açık ve anlaşılır olacak ve bu bilgilendirme ücretsiz verilecek. Yapılacak uyarının ardından verilecek onay sonrasında ücretlendirme başlayacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uluslararası dolaşımda sesli mesaj bırakma/dinleme hizmetinden yararlanmak isteyen abonelerden, uluslararası dolaşımdan kaynaklanan ücretlendirmeler de dahil olmak üzere hizmete ilişkin açık ve anlaşılır bilgilendirilmelerini müteakip ispatlanabilir onayları alınacak.

Abonelerin hatlarını sesli mesaj hizmetine açık veya kapalı hale getirebilmelerine yönelik karar 1 ay sonra, diğer kararlar ise 6 ay sonra yürürlüğe girecek.