hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sıcak Havalarda Bunu Sakın Yapmayın! AMAN DİKKAT 'Ustası Uyardı’

  KAYNAKCNN TÜRK

  Araç sahibi olan herkesi yakından ilgilendiren detay! İşin ustası uyardı! Hem canınızdan olmayın hem de cebinizden fazla para çıkmasın! Araç sahipleri sıcak havalarda sakın bunu yapmayın. Kaza riskine sebep olabildiği gibi fazla yakıt tüketimi yüzünden cebinizden fazla para çıkmasına neden oluyor…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kış lastiği kullanım zorunluluğu, 1 Nisan 2024'te sona erdi. Hava sıcaklıklarının yükselmesine rağmen kış lastikleri, yaz aylarında da araç sürücülerine zor anlar yaşatabilir ve kazalara neden olabilir.

  Eskişehir'deki bir oto bakım ustası olan Ali Curu, kış lastiklerinin yaz aylarında kullanılmasının risklerini vurguluyor. Yazın artan sıcaklıklarıyla birlikte kış lastiklerinin yol tutuş performansının azaldığını, fren mesafesinin uzadığını ve yakıt tüketiminin arttığını belirten Curu'ya göre, bu durum kazalara davetiye çıkarabilir. Yaz lastiklerinin, kış lastiklerine göre daha uygun olduğunu vurgulayan Curu, kış lastiklerinin 1 Nisan itibarıyla mutlaka değiştirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

  Kış lastikleriyle ilgili Ali Curu şu hayati uyarılarda bulunuyor:

  "EN BÜYÜK VE EN RİSKLİ DEZAVANTAJI DA KAZA RİSKİNE MAHAL VERECEKTİR"

  “Kış lastiği uygulaması 1 Nisan itibariyle baharın gelmesiyle beraber sona eriyor. Kış lastiği yaz aylarında kullanılırsa ne olur sorusu belki herkesin kafasına takılmıştır. Kış lastiği, daha doğrusu kar lastiği kış mevsimlerine uyarlanmış kauçukta bir lastik. Yazın asfalt ve hava sıcaklığı arttıkça kış lastiğindeki kauçuğun yumuşamasıyla beraber kış lastiği erime yapar. Yani değiştirilmesi daha uygun olur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kış lastiğinin yaz aylarında frenleme mesafesi daha uzun olacağı için kaza riski taşır. O yüzden yaz lastiği kullanılmasını öneriyoruz. Kış lastiği yaz aylarında kullanılmaya devam edilirse birinci dezavantajı yakıt artışına neden olacaktır. En büyük ve en riskli dezavantajı da kaza riskine mahal verecektir. Yaz lastiklerindeki frenleme mesafesi kış lastiğine göre daha uygun olduğu için 1 Nisan’dan itibaren yaz lastiğinin kullanılmasını daha uygun buluyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow