hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sıfır araçta stokçuluğa yeni önlem

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Stoklarında sıfır otomobil olup da satmayan yani stokçuluk yapanlara yönelik yeni önlemler devreye girdi. Fırsatçılara araç başına 4.5 milyon liraya kadar cezalar kesilecek. Ceza araçların değerlerine göre değişecek. Usulsüzlük yapanın ayrıca ikinci el araç satış yetkisi de 1 yıl süreyle iptal edilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Araçta stokçuluk yapanlara yönelik yeni önlemler devreye girdi. Sıfır araç satışında, araç olduğu halde satmayan veya takasta piyasanın altından fiyat veren yetkili satıcılara yönelik yeni yaptırımlar geldi. Yaptırımlar araç satarken tüketicilere aksesuarı da şart koşanları da kapsıyor. Yönetmelik değişiğini Ticaret Bakanlığı yaptı. Değişiklik Resmi Gazete’de de yayımlandı.

  Buna göre bu tür faaliyetleri tespit edilen bayiler 'stokçuluk' suçundan aracın değerine göre araç başına 4.5 milyon lirayı bulan cezalar ödeyecek. İkinci el araç satış yetkisi 1 yıl süreyle iptal edilecek. Bu yetkili bayiler bakanlığın internet sitesinde de ifşa edilecek.

  Konuyla ilgili şikayetlerin ardından bu adıma ihtiyaç duyulduğu vurgulanıyor. Örneğin, müfettişlerin tespitleri doğrultusunda bayi, 8 milyonluk bir araç satışında bu suçu işlemişse 4.5 milyon lira ceza kesileceği vurgulanıyor. 3 milyonluk bir diğer aracın satışında da aynı suç varsa onun için de ayrı bir ceza kesileceği belirtiliyor. Yani tespit edilen her bir araç için ceza yazılacağı ifade ediliyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow