'Sıfır Atık Vakfı' kuruldu

'Sıfır Atık Vakfı' kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York ziyaretinde de gündemde olan sıfır atık uygulamaları ile ilgili önemli bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürüyen projeye ilişkin ‘Sıfır Atık Vakfı’ kuruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevre koruma bilincinin geliştirilmesi, çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunarak her türlü çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan sıfır atık çalışmaları kapsamında ‘Sıfır Atık Vakfı’ kuruldu.

Proje kapsamında 24 milyon ton kağıt, 6,6 milyon ton plastik dönüştürüldü. 711 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı. 433 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldı. ‘Sıfır Atık’ projesi bugüne kadar çok sayıda uluslararası ödüle layık görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın New York ziyaretindeyse proje dünya ölçeğinde bir harekete dönüştü. “Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanına” ilk imza atan ilk sıfır atık gönüllüsü olan isim de Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.

Projenin küresel ölçekte bir boyuta geçmesinin ardından önemli bir adım daha atıldı. Sıfır Atık Vakfı resmen kuruldu. Vakfın kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı

Vakfın kurucuları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı döneminde projeyi yürüten murat kurum yer alıyor. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kübra Kalyoncu Şeherli, Prof. Dr. Zekai Şen, Samed Ağırbaş, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Hilmi Türkmen, Av. Doç. Dr. Hüseyin Aydın, Vedat Demiröz vakfın kurucuları arasında yer aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

VAKIF NE YAPACAK?

Vakıf, çevre ve insan sağlığı ile tüm kaynakların korunması, her türlü çevre kirliliğinin ve israfın önlenmesi, arıtılmış atık suların yeniden kullanımının teşviki,, atıklarda geri kazanımın sağlanması gibi başlıklarda çalışacak.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber