Sigara ve alkolde ÖTV arttı

Sigara ve alkolde ÖTV arttı

Alkollü içeceklerde ve sigarada özel tüketim vergisi oranı artırıldı. ÖTV, alkollü içeceklerde yüzde 25, sigarada ise yüzde 10 arttı. Ancak kaynaklar bunun üzerine otomatik olarak temmuzda yapılan artışın yapılmayacağını belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alkollü içecekler ile sigarada özel tüketim vergisi oranları arttı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Tütün ürünlerinde asgari maktu vergiler ve maktu vergiler yüzde 10 oldu. Alkollü içkilerde asgari maktu vergiler ise yüzde 25 oranında arttı.

Kararla birlikte sigarada 71 kuruş olan asgari maktu vergi tutarı 79 kuruşa, 71 kuruş olan maktu vergi tutarı ise 78 kuruşa çıktı. Böylece bir paket sigaradan alınan ÖTV tutarı 1 lira 69 kuruş yükselmiş oldu. Alkol oranı yüzde 22'nin üzerinde olan alkollü içeceklerde 481 lira 989 kuruş olan asgari maktu vergi oranı 602 lira 48 kuruşa yükseltildi. Böylece, bu kapsamdaki bir litrelik içkide 64 lira vergi artışı yapılmış oldu.

Ancak edinilen bilgiye göre yapılan bu vergi artışı sonrası her yıl temmuz ayında 6 aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında otomatik olarak yapılan vergi atışının yapılmaması kararlaştırıldı. Böylelikle Temmuz-Aralık döneminde sigara ve alkollü içeceklere potansiyel %50-60 oranındaki güncellemesinin ortaya çıkaracağı fiyat artışının önüne geçildiği belirtiliyor ve enflasyonla mücadeleye katkı sunulduğunu ifade ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TESK Başkanı Bendevi Palandöken ÖTV artışını ise “Zam kaçağı artıracak. Esnafın rafındaki ürün azalacak. Zam kararından vazgeçilmeli. Bu tür içeceklerin eğitim ile önlenmesi daha makul.” sözleriyle değerlendirdi.