Sigorta yalanıyla kandırıyorlar

Sigorta yalanıyla kandırıyorlar

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Dolandırıcılar her gün yeni bir yöntemle onlarca mağdurun banka hesaplarını ele geçiriyor. Hedef seçtikleri kişiyi banka müşteri temsilcisi gibi arayan şüpheliler, sigorta poliçesi geri ödemesi yapılacağı yalanıyla özel bilgilerini ele geçirdikleri mağdurların hesabını boşalttıktan sonra sırra kadem basıyor. Detaylar CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer'in haberinde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uzmanlar uyarıyor. Bankalarda işlem yapılması için dolandırıcıların şifreyi ele geçirmesi yeterli. Kullanıcıların şifrelerini iyi korumaları gerektiğine dikkat çekiyor. Kişiden sigorta işlemlerini devam ettirmek ya da bitirmek için şifre tuşlaması isteniyor. Tuşlama yapanlar ise farkında olmadan tuzağa düşmüş oluyor.

Dijital Medya Uzmanı Emre Özcan konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Kişi aranarak adı soyadı söyleniyor. Kişiye ‘bankamızla alakalı bir sigorta poliçeniz var. Bunu yenileyelim mi? Yoksa poliçenizden doğan tutarı geri mi almak istersiniz?’ diye soruluyor. Bu soruya siz ‘evet, ben paramı geri almak istiyorum’ derseniz eğer şifre paylaşmanızı istiyorlar. Bu şifreyi paylaştığınızda sizin banka kartı bilgileriniz, hesap bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz hepsi bulunduğu için bu şifreyle birlikte sizin adınıza bankadan bu dolandırıcılık işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Banka yetkililerinin burada altını çizdiği en önemli husus, aslında hiçbir banka sizi bir para iadesi için aramaz.

Banka kartınızı herhangi bir yöntemle isteyen kişilere itibar etmeyin. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve şifrenizi hiçbir şekilde telefonunuzun notlar, mesajlar bölümünde herhangi bir yerinde tutmayın. Çünkü bir şekilde internet ağına bağlı sistemler ve bu şifreler kolay şekilde ele geçirilebiliyor.”

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber