hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Silah kullanımı neden artıyor? Uzman isimler anlattı

  KAYNAKCNN TÜRK

  Megakent İstanbul'un silah dosyası ekrana taşıyan CNN TÜRK muhabiri Tugay Saday, bu kez de yasadışı silahlanmanın toplumsal sebeplerini ve alınması gereken önlemleri uzmanlarla konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Karanlık ellerden ya da internet üzerinden çocuk veya yetişkin fark etmiyor. İsteyenler bir şekilde edinebiliyor silahlar. Merdiven altı atölyelerden suç örgütleri aracılığıyla sokağa taşıyor.

  "DİZİLER VE SOSYAL MEDYA SİLAHLARI ÖZENDİRİYOR"

  Öğretim Üyesi Dr. Burcu Güdücü, "Yasadışı silah taşıyan herkesin potansiyel bir suçlu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yasadışı silahlanmanın normalleşmesinin sosyolojik sebepleri göz ardı edilmemeli. Bugüne baktığımızda en çok televizyonu görüyoruz. Sosyal medyayı görüyoruz. Peki, bize yaratılan kahramanlar kim? Hepsi eli silahlı. Gençler bu kişileri rol model aldığında onlara benzemeye çalışıyorlar. Onlar gibi bellerine bir silah takmaya yelteniyorlar. Silaha ulaşmakta bu denli kolay olduğu için bunu rahatlıkla yapabiliyorlar" dedi.

  Yasadışı silaha ödenen ücretler devasa. Ateşlenen silahlar kan ve gözyaşının mimarı olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik kaynaklarına göre silah kaçakçılığı sürekliliği olan bir suç olarak karşımıza çıkıyor. Suç gelirleri ise milyonlarca lirayla ifade edilecek bir boyutta. Elde edilen o suç gelirleri yine suç olaylarında kullanılıyor. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları operasyonlar, büyük suç örgütleri silah tedariklerini karşılaması için alt grup denilen çeteler oluşturduğunu ortaya çıkardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Silah kaçakçılığında verilen cezalar ise yeterli bulunmuyor. 6 bin 136 sayılı kanuna göre yasadışı silah kaçakçılığı yapan kişilere 5 ile 12 yıl arası, örgütlü şekilde yapanlara ise 10 ile 24 yıl arası hapis cezası olarak belirlenmiştir. Ancak kuru sıkı tabancaların dönüştürülmesinde ise aynı durum geçerli olmuyor.

  "SİLAH KAÇAKÇILIĞI MESLEK HALİNE GETİRİLMİŞ DURUMDA"

  Avukat Oğuzhan Aydın, "Bu dönüştürme tespit edildiğinde dönüştüren kişilere 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası verilir. Lakin ne yazık ki bu cezalar caydırıcı mahiyette değillerdir. Takip ettiğimiz davalardan da tecrübe ettiğimiz üzere bu suçu işleyenler bir meslek haline getirmekte. Belki 10 defa bu suçu defaatle işlemektedirler. Bu bağlamda cezaların artırılması, caydırıcılığı getirecektir" diye konuştu.

  "TABANCALAR DÖNÜŞTÜRÜLMEYECEK ŞEKİLDE ÜRETİLMELİ"

  Bir diğer husus ise kuru sıkı tabancaların gerçeğe dönüştürülmeye elverişli şekilde üretimi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2019 yılında bir rapor hazırladı. Raporda fabrikalarda üretilecek kuru sıkı tabancalarda alınacak önlemlerin altı çizildi. Özellikle şarjör boşluğunun genişletilme imkanının ortadan kaldırılması istenildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow