hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Silahlı insansız deniz aracı "SİDA" prototipi hazır | Video

  SİHA ve İHA'ların ardından yerli savunma sanayi projelerine bir yenisi daha eklendi. Mavi Vatan'da deniz kuvvetlerinin 3. gözü olacak silahlı insansız deniz aracı "SİDA"nın ilk prototipi tamamlandı. Yerli ve Milli silahlı insansız deniz aracının ay sonunda denize indirilmesi bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'nin Yerli ve Milli savunma sanayi atılımlarına bir yenisi daha eklendi. Gökyüzünde başarıyla görev alan SİHA ve İHA'ların ardından, Mavi Vatan'da Türkiye'nin deniz gücüne katkı verecek, silahlı insansız deniz aracı "SİDA" da envantere katılıyor.

  Gelişmiş kompozit malzemeden üretilen sida, su üstü harp, silahlı destek, kuvvet koruma görevlerinin yanı sıra,, düşman radarları tarafından tespitinin zor olmasıyla, keşif ve istihbarat görevlerini de başarıyla yerine getirebilecek.

  Sadece uzaktan kontrol edilen, yapay zeka ve otonom kontrol sistemiyle donatılan sida'nın ay sonunda denize indirilmesi bekleniyor. SİDA'ya yerleştirilecek roketsan güdümlü mermileriyle de mart ayında atış testlerine başlanması hedefleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow