Sincar'a operasyon mu geliyor?

Video: Sincar'a operasyon mu geliyor?

Irak'ın Sincar şehrindeki terör örgütü PKK'ya operasyon düzenlenecek mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan bu soruya, "Bir gece ansızın gelebiliriz" diyerek cevap verdi. Erdoğan'ın bu açıklamasından sonraysa gözler tekrar Sincar'a çevrildi. Peki, olası bir operasyon gündemde mi?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Irak'a destek mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a soruldu. Erdoğan, Sincar'a ortak operasyon ihtimaline kapıyı açık bıraktı.

"PKK'YA KARŞI IRAK'TA DA BENZER GÖRÜŞLER VAR"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile gittiği Irak ziyaretine ilişkin CNN TÜRK'e konuşan kaynaklar, Türk heyetinin Irak'ta başta Cumhurbaşkanı Berhem Salih olmak üzere tüm yetkililerce hoş karşılandığını ve terör örgütü PKK ile mücadelede Irak'ta da benzer görüşlerin olduğunu belirtti.

"PKK’YA KARŞI ORTAK MEKANİZMA KURULABİLİR"

Ayrıca bu ziyaretin Irak'ta terör örgütü PKK'ya karşı verilecek mücadelede yeni sürecin başlangıcı olduğu ve önümüzde süreçte Sincar için ortak mekanizma kurulmasının da gündeme gelebileceği ifade edildi.

Sincar'a yönelik operasyon ihtimali uzun süredir gündemde. Son olarak Irak merkezi hükümeti ile bölgesel yönetimi terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkartılması için mutabakata varmış, PKK'lı teröristlerin de bölgeden ayrılmaya başladığı iddia edilmişti.

"HALA SİNCAR'DA BÜYÜK BİR PKK YAPILANMASI VAR"

Peki, bölgede son durum ne? Kaynaklar, terör örgütü PKK'nın operasyon açıklamalarının artması sonrasında Sincar'ın derinliklerine çekildiğini, bazı teröristlerin kırsal kesime kaçtığı bazılarının da kılık değiştirerek sivil yerleşim yerlerinde saklandığını belirtti. Ancak hala Sincar'da büyük bir PKK yapılanmasının olduğunun altı çizildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS