hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Siyasetin gündemi 50+1 tartışması: Konu AK Parti MYK’sında değerlendirilecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti MYK toplantısına başkanlık edecek. Toplantının gündeminde İsrail-Hamas çatışmasının yanı sıra, yüzde 50+1 tartışması olacak. Toplantıda, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasındaki yetki krizine de bir parantez açılması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda yüzde 50+1 tartışması, İsrail-Hamas çatışmasında ateşkesin sağlanması ve Yargıtay-Anayasa Mahkemesi arasında yaşanan polemik gibi kritik iç ve dış başlıklar değerlendirilecek.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya dönüşünde yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığı seçilme şartı olan yüzde 50+1’in değişmesi gerektiğini belirterek, “50+1 mecburiyeti, partileri yanlış yollara sevk ediyor” demişti.

  Bu çıkışın ardından parti kurmaylarından, Erdoğan’ı destekleyen açıklamalar geldi. MYK toplantısında 50+1 şartının gözden geçirilmesi, anayasa değişikliğinin gündeme getirilip getirilmeyeceği masaya yatırılacak.

  Toplantının gündeminde Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi arasında yaşanan polemik de olacak.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği anayasal ve yasal düzenlemelerin nasıl olabileceği incelenecek. Anayasa Mahkemesine ‘Bireysel başvuru üzerinde mi? Yeniden yargılama şartları üzerinde mi?’ yasal düzenlemeye gidileceği başlıkları mercek altına alınacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yerel seçim hazırlıkları da AK Parti MYK’sının gündeminde olacak. AK Parti’de aday başvuruları ve temayül yoklaması sonrasında sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki komisyonun çalışmalarına başlaması var.

  Muhalefet yönetimindeki belediyelerde çıkarılacak adaylar ve yürütülecek seçim kampanyasına dair detaylar toplantıda konuşulacak. Ayrıca, AK Parti’nin adaylarını aralık ortasında açıklamaya başlaması bekleniyor.

  İsrail-Hamas çatışmasında kalıcı ateşkesin sağlanması, bölgeye insani yardımların iletilmesi, rehinelerin serbest bırakılması gibi meselelerde Türkiye’nin atacağı adımlar da toplantının gündeminde olacak.

  Türkiye’nin diplomasi hamlesinin yansımaları masada olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Aralık’ta yapacağı Yunanistan ziyareti hazırlıklarına da parantez açılması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow