hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Siyasette gündem "Anayasa değişikliği"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Seçim sürecinin geride kalmasıyla siyasette "Anayasa değişikliği" tartışmaları yeniden alevlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Değişiklik teklifini Meclis'e" sunacağız açıklamasının ardından bu kez de Erdoğan'ın Başdanışmanı Mehmet Uçum'dan "Darbe ürünü Anayasa ile yaşamak ülkemize yakışan bir hal değil" çıkışı geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni dönemin ilk Kabine'sinin ardından Cuumhurbaşkanı Erdoğan mesajı vermişti. Bu kez de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, aynı zamanda Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum “Gündemimiz yeni Anayasa” başlığı ile sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

  Mehmet Uçum, "1982 Anayasası yerine 2023 Anayasası" dedi. 41 yıl sorna darbe Anayasasından tamamen kurtulmamızı sağlayacak yeni bir Anayasa vurgusu yapan Uçum 1982 Anayasasının birçok kez değiştirildiğini ve bu nedenle kendi iç tutarlılığını yitirdiğini savundu.

  "Hem darbe ürünü olan hem de bir çok değişiklikle bütün iç tutarlılığını, dil ve terim uyumunu yitirmiş bir Anayasayla yaşamak Cumhuriyetin 100. yılında ülkemize yakışan bir hal değil."

  Paylaşımında mutabakat çağrısı yapan Uçum, “Gelin hep birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye Anayasa mutabakatı sağlayalım. Türkiye Yüzyılı'nda bu kez olsun tam olsun diyelim.” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow