hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sokaktan çipsiz hayvan sahiplenmeye ceza olmayacak

  Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kayıt altına alınması için son tarih 31 Aralık. Yılbaşından sonra sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar ceza uygulanmadan sisteme kaydedilebilecek. Ayrıca 6 aylıktan küçük hayvanlar için de ceza uygulanmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip takılarak kayıt altına alınma süresi yılbaşında dolacak. Yeni yıl sonrası, altı aylıktan küçük veya sokaktan sahiplenen hayvanlara ceza uygulanmadan çip takılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğiyle evcil kedi, köpek ve gelinciklere mikroçip takılma zorunluluğu getirilmişti. 31 Aralık’tan sonra hayvanlara çip taktırmayanlara, bin 634 lira ceza uygulanacak.

  Yılbaşından itibaren sahipli kedi ve köpekler, 6 aylık yaşa kadar ceza uygulanmadan kayıt altına alınmaya devam edilecek. 6 aylıktan büyük kedi ve köpekler ise il, ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından idari para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak. Sokaktan sahiplenilen kimliksiz hayvanlar da yeni yılla birlikte ceza uygulanmadan kimliklendirilecek.

  Mikroçip takılmayan hayvanların tespiti, mikroçip okuyucular ile yapılacak. Mikroçip bulunmadığı tespit edilen ev hayvanlarının sahibine para cezası uygulandıktan sonra mikroçip uygulanarak kayıt altına alınacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow