hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... AK Parti Sözcüsü Çelik'ten açıklamalar

  Son dakika haberine göre, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in açıklaması şu şekilde;

  İlk devlet başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ten itibaren bugüne kadar bu devlete hizmet edenleri saygıyla anıyoruz. O zor şartlarda Atatürk ve arkadaşları hiç umutsuzluğa kapılmadan büyük devrimler gerçekleştirdiler.

  Zorlukların bir kısmı içeriden bir kısmı dışarıdan kaynaklandı. En son bizim neslimizin gördüğü 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi en kirlilerinden biri olarak tarihe geçti.

  TBMM tüm dünyadaki meclislerden bir farkı vardır. İki kere gazi olmuş bir Meclis'tir.

  Cumhurbaşkanımızın, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde pek çok sessiz devrimler gerçekleştirildi.

  Bu yüzüncü yıl önümüzdeki on yıllara geleceğe bakabileceğimiz bir dönem oluşturuyor.

  Türk siyasetini felç eden, içeriden suikast girişimleri düzenleyen yaklaşım, bunlar siyasi parti görünümünde olabilir. Rejim krizi üretirler. Türkiye'nin kendi rejimiyle bir problemi yoktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye küresel düzeyde bir aktördür, bu herkes tarafından kabul görmektedir ve cumhuriyetimizin yeni yüzyılına bu özgüvenle ama içi dolu bir özgüvenle girecek şekilde bu seneyi karşılamış oluyoruz. Karşı karşıya kaldığımız en büyük problemlerden bir tanesi dış politikada Rusya Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan bölgesel tablo.

  Laiklik adı altında kullanılan vesayet girişimleri geçtiğimiz dönemlerde sona ermiştir.

  Erdoğan, yeni yıl mesajında 254 hizmet kalemiyle ilgili açıklama yaptı. TOGG'un yakında yollarda görünecek olmasından, bulunan doğal gaz ve petrol rezervleri, EYT düzenlemesine kadar pek çok konuda güçlü adımlar atıldı. Büyük eserlerle Türkiye Yüzyılı'na damga vurmaya devam ediyoruz.

  Karşı karşıya kaldığımız en büyük problemlerinden birisi dünyada Rusya-Ukrayna savaşıyla ortaya çıkan tablo. Türkiye masada müzakere etmek isteyenler için güvenilir bir ortaktır. Türkiye küresel düzeyde bir aktördür. Sorunların diplomasiyle çözülmesi gerektiğini vurguluyoruz. 

  "ÖNÜMÜZDE UZUN BİR SOĞUK SAVAŞ VAR"

  Önümüzde uzun bir soğuk savaşın belirdiğini söyleyebiliriz.

  Ukrayna'da kalıcı bir ateşkes ufukta görünmüyor. AB diplomasisi bu süreçte çok etkisiz kaldı. Bir performans ortaya koyamadılar. Barışı mümkün kılabilecek yegane performans Türkiye'den geldi. Türkiye'nin masada olmadığı Ukrayna-Rusya savaşı sadece zihin performansı olarak kalır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diyarbakır Anneleri, 2022'de en büyük vicdan nöbetine imza atmıştır. Teröre karşı insan hakları temelinde yapılmış dünyadaki en önemli eylemlerden biridir. Onlara destek vermeyenler utansın.

  TERÖRLE MÜCADELE

  Türkiye'nin yürüttüğü mücadele hukuk içindedir. Teröre karşı yürüttüğümüz mücadele, Cumhuriyeti korumak için yürütülen en meşru mücadele.

  Bu terörle mücadele verilmeseydi ne olurdu? Bugün Türkiye kendi şehirlerinde terör örgütünün can aldığı, saldırılar düzenlediği bir tabloyla karşı karşıya kalırdı. Sınırımızın hemen dibinde PKK, YPG terör yapıları devlet kurmuş olurdu.

  Hiç kimse bize siyasi bazı retoriklerle terörü hafifletici sebepler üretmeye kalkmasın. Terörü mağdur göstermeye kalkmasın.

  Dış politika açısından Balkanlar'daki gelişmeleri takip ediyoruz. Balkanlarda vekalet çatışmalarına müsaade etmeyecek tek irade Türkiye'dir. Türkiye Balkan haklarından yana barışçıl politikayı sürdürmeye devam edecektir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  SORU-CEVAP

  (Suriye ile 11 yıl sonra resmi temas) Suriye'de iç savaş başlamadan evvel, dünyanın önemli ülkeleri karşı çıksa da Türkiye, Suriye'nin dünyayla entegre olması için irade ortaya koydu. Dünyanın diğer ülkeleri Suriye'ye haydut devlet muamelesi yapıyordu. Daha sonrasında ortaya çıkan katliamlar bu ilişkinin kopmasına yol açtı. Türkiye her zaman Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olmuştur. Etrafımızdaki coğrafya sorunlu bir coğrafya. Etrafımızdaki ülkeler güven içinde olsun. Bu iç savaşın ardından ilişkiler kesildi. Suriye'deki olaylar bize zarar vermeye başlayınca oralara müdahale ettik. Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı olmasaydım oralarda devletçikler olacaktı.

  Şimdi gelinen noktada yine çözümün siyasi olduğunu düşünüyoruz. Gelinen bu noktada oturup konuşmamız lazım. Türkiye, diyalog kanallarını yükseltmeye çalışıyor.

  Terör örgütlerini, birileri orada kalıcı kılmaya çalışıyor. Biz bunun bir ülkeye nelere mal olduğunu Afganistan meselesinde gördük. Burada Cumhurbaşkanımız iradesini net bir şekilde ortaya koydu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bundan sonrasında en üst düzeyde görüşmenin ajandası oluşturulacaktır. Şimdiye kadar gelinen noktadan memnunuz. Burada köprü kurma zamanıdır. Bu köprü kurularak yola devam edilecektir.

  (İsrail ile ilişkiler) Her şey güllük gülistanlık mı tabii ki değil. Diplomasi ve müzakere anlayışını sürdüreceğiz. Karşılıklı büyükelçilerin atanması da hayırlı olsun diyelim.

  SEÇİM TARİHİ

  Seçim takvimi ile gündem 18 Haziran'da yapılması yönünde. 18 Haziran'da çıkabilecek sorunlar, vatandaşlarımızın seyahatte olabilmesi nedeniyle bir değerlendirme yapılıyor. Bu tabii erken seçim anlamına gelecek bir değerlendirme değil. Tarihin az geriye çekilmesi için değerlendirme yapılıyor. Kesin bir karar olduğu zaman sizinle paylaşacağım.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow