hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son Dakika: Ara Güler'in ilk röportaj karesi 14 bin 500 TL'ye satıldı | Video

  Duayen Foto Muhabiri Ara Güler'in 48 fotoğrafı açık artırmaya sunuldu. İnternet üzerinden gerçekleştirilen müzayedede Ara Güler'in 1950'de çektiği ilk röportaj fotoğrafı 20 bin 532 liraya alıcı buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye'de fotoğrafçılık dendiğinde akla gelen ilk isimdi Ara Güler. 2018'de hayatını kaybeden Ara Güler'in çektiği fotoğraflardan bazıları müzayedeye çıktı. Onlardan biri, 1950'de çektiği ilk röportaj fotoğrafıydı.

  İstanbul Müzayede tarafından organize edilen açık artırma, internet üzerinden canlı gerçekleştirildi. Müzayedede Ara Güler'in kabartma ve ıslak imzasını taşıyan 46 fotoğrafı satışa sunuldu.

  En yüksek meblağlı teklif, 17 pey alan "Sabahın ilk ışıklarında Kumkapı balıkçıları limana dönüyor" başlıklı fotoğrafa geldi. Ara Güler'in 1950 yılında çektiği ilk röportaj fotoğrafı olan fotoğraf, 14 bin 500 liralık en yüksek peyi veren alıcıya komisyon ve vergisiyle birlikte 20 bin 532 liraya maloldu.

  Sanatçı'nın 1988 yılında çektiği "Ağrı Dağı" ise seçkinin tek renkli fotoğrafı olarak 6 bin 500 liraya alıcı buldu.

  Açık arttırmada 1956 tarihli "Sirkeci'de bir kış gününde atlı araba ve tramvay" ve 1956 yılına ait "Akşamüstü Kandilli'den kalkan bir Boğaziçi vapuru" çalışmaları da 11 bin 500 liraya satıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Müzayedede ünlü isimlerin portrelerinin yanı sıra İstanbul'da ve Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde çekilen fotoğrafların da arasında bulunduğu 38 eser alıcısıyla buluştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow