hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Bakan Akar'dan CNN TÜRK'te açıklamalar

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Son dakika haberine göre; Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Hulusi Akar, CNN TÜRK'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakan Akar'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

  PERVİN BULDAN'IN AÇIKLAMALARI

  Bu sözün hiçbir gerçeği yansıtmadığını, anlamsız olduğunu belirtelim. Uluslararası hukuk çerçevesinde hudutlarımızın güvenliği için terörle mücadele ediyoruz. Teröristlerin vatandaşımıza etki etmesine müsaade etmeyiz. Ülkemizi korumakla sorumluyuz. Ülkemizin savunması için yapılması gereken ne varsa yapıyoruz. Ona da o şekilde bakmaları lazım.

  HDP'DEN 'KAAN' ÇIKIŞI

  Milli Muharip Uçağı Kaan'ın tanıtımının ardından HDP kanadından tepki geldi. HDP Genel Başkanı Pervin Buldan, "Aldıkları uçakların, savaş uçaklarının reklamını yaptı. O savaş uçaklarından "bombalar yağacak" diyor. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Türkiye halkının bombaya ihtiyacı yok, savaşa ihtiyacı yok." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  KAAN ismini Devlet Bahçeli teklif ettiğini söylediler. Uçağa da yakışmış. Çok önemli özellikleri var. Hak ve hukukumuzun korunması için savunma gücümüzün korunması lazım. Büyük bir gururla takip ediyoruz. Mehmetçik son derece bundan memnun.

  Terörle mücadele Mehmetçik'in azim ve kararlılığı ile devam ediyor. Kilis'te camilerimiz bombalandı. Bir sürü katliam ile karşılaştık. Kimseye karşı, masum insanlara karşı bu silahları kullanmadık, kullanmayız. Afrin olduğu yerde duruyor. Son derece seçici davranıyoruz. Şu anda biz terörle mücadelemizi artan bir şekilde götürüyoruz. Hiçbir şekilde taviz vermeden bitireceğiz. Kampları başına yıkıldı, en son terörist yok olana kadar devam edeceğiz. Elebaşlarının çığlık çığlığa efendilerinden yardım istediklerini takip ediyoruz. Irak'ın Kuzeyinde yöneticileri teslim oldu. Suriye'nin de Irak'ın da toprak bütünlüğüne saygılıyız. Tek hedefimiz teröristler. 40 yıllık bela bitecek. 

  Son dakika... Bakan Akardan CNN TÜRKte açıklamalar

  Olayları karmaşık hale getirip dezenformasyon yapıyor, Kürt kardeşlerimize yapılıyor gibi algı yapıyorlar. Kürtler ile Türkler kardeştir. Kız aldık kız verdik, ekmeğimizi paylaştık. Şehitliklerde beraber yatıyoruz. Kimsenin etnik mezhepsel kimliği ile ilgilenmiyoruz. Bu fitneye karşı vatandaşımızın bilinci de bilgisi de var. Vatandaşımızın teröristlerle arasına mesafe koymayanlara karşı mesafeli olması lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tahıl koridorunda savunma bakanı olarak çalıştık. 19 Mart'ta uzar mı meselesi vardı, uzadı. Moskova'ya gittiğimizde de görüştük. Karşılıklı görüş alışverişi yaparak 5 Mayıs'ta bakan yardımcılarının buluşması konusunda mutabık kaldık. 5 Mayıs'ta bakan yardımcıları buluşacak. Tahıl koridorunu uzaması konusunda görüşmek için bir araya geleceğiz. Akabinde gerekirse savunma bakanları bir araya gelecek. 2 ay uzatıldı, 4 ay olabilir, 6 ay olabilir uzatma. Bu tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaşması hedefimiz. Sayın cumhurbaşkanımız da muhatapları ile gerekli liderliği yapıyor. 

  Hem Ukrayna hem Rusya ile ilişkilerimiz devam ediyor. cumhurbaşkanımızı güvenilir bir lider olarak görüyorlar. Kırım'ı işgalinde bunu tanımadığımızı açıkça söylüyor. En erken zamanda kan kanın durması isteğimiz. Son derece insani çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tahıl koridoru da bir model. Bununla beraber başka bir kanalda da esir değişimi görüşmeleri yapıldı. Hem Rusya hem Ukrayna ile görüşebilen tek ülkeyiz. Karşılıklı görüşleri taşıyoruz. Son derece samimi son derece dikkatli ilişkilerimizi sürdürüyoruz. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Halkımızın da koca Yusuf dediği bu uçaklar çok değerli. Bu uçaklar üzerinde en ufak parçasına kadar söküm yaparak bakımlar yapılıyor. İyileştirmeler yapıyoruz. Çok ciddi bir faaliyet buradaki. Mühendislerimizi, işçilerimizi kutluyorum. 6 ay diye planlandı, 4 ayda bitti. Airbus tarafından hayranlıkla izliyorlar. Savaşta, aşılarımızın taşınmasında, depremde bu uçaklar görev yaptı. Son derece başarılı uçaklar. Burada yaptıklarımızla çok ciddi döviz elde edeceğiz. 

  SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARI

  Hedeflediğimiz yere yaklaştık. Ciddi mesafeler kat ettik. Olmazsa olmazımız piyade tüfeği dediğimiz tüfekler. Dışarıdan alıyorduk, şimdi bütün hafif silahlarımızı yapıyoruz. Son derece kaliteli ve başarılı. Bunları ihraç ediyoruz. Cin şişeden çıktı. Herkes el ele verdi ilerliyoruz. Deniz topu gözden kaçıyor. İHA'larımızı, TİHA'larımızı, Kızılelma'mızı yaptık. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Burada silahlı kuvvetlerin faaliyetleri, silahlar orkestranın faaliyeti gibi. Bir bütün halinde komple ilerleme var. 

  RUSYA, SURİYE, İRAN İLE YAPILAN TOPLANTI - ESAD İLE GÖRÜŞME

  Bu bir süreç, bunun bir başlangıcı var. 28 Aralık'ta birinci görüşmeyi yaptık. Beklentilerimizi masaya koyduk. Biz hiçbir şekilde işgalci değiliz. Suriye'nin sınırlarına saygılıyız. Orada teröristler var. Ne derlerse desinler onlar terörist. Camilerimizi bombaladılar, onların varlığına müsaade edemeyiz. Teröristler Suriye halkının malına el koymuş. Alıp satıyor. Çalıyorlar aslında. Diğer taraftan da misafir ettiğimiz Suriyelilerin yeterli sayıya ulaştığını, güvenli saygın bir şekilde ülkelerine dönebilsinler dedik. 

  NÖBETTE UYURKEN YAKALANAN ASKER FOTOĞRAFI

  Bu fotoğraf tugay komutanlığımız sırasında bir operasyon öncesinde. Bir yere kadar ilerliyoruz, arazide tertipleniyoruz. Bir süre arkadaşlarımız hazırlıklarını yapıyor. Artık araziye çıkacağız. İhtiyaçlarını gideriyorlar. Son olarak orada dolaştık. Bunlar da işlerini bitirmiş istirahat ediyorlar. Bunlar da istirahat ediyorlardı orada.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow