SON DAKİKA: Bakan Bilgin'den maaş zammı mesajı: Biz daha çok vermek isterdik!

SON DAKİKA: Bakan Bilgin'den maaş zammı mesajı: Biz daha çok vermek isterdik!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün açıklanan enflasyon rakamları ile netlik kazanan memur ve emekli maaşları ile ilgili olarak "Yüzde 42'lik artış ciddi bir artıştır. Bu enflasyon şartları içerisinde çok yüksek değildir. Biz daha fazla vermek isterdik." açıklamasında bulundu. Bilgin ayrıca memur maaşlarına 300 TL ila 500 TL seyyanen zam yansıyacağını duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Bilgin enflasyon için yaptığı açıklamada ise; "Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla." ifadelerine yer verdi.

Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Türkiye, asgari ücreti tayin ederken bir çok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir. Bu da sevinçle karşılanmıştır.

Asgari ücreti üç ayda hatta ayda bir yapalım diyenler var. Enflasyonu esas belirleyen enerji fiyatları ve dövizdeki artıştır. Onu yaptığımız zaman etkisinin daha fazla olacağını söyleyebiliriz.

Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. EYT de önümüzdeki dosyalardan bir tanesidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Özel sektörde ücretleri devlet belirlemiyor. İşletme yöneticilerinin bu sorumluluğu almaları ve üstlenmeleri lazım. Örgütlenmelere karşı da geri zihniyetten çıkmaları lazım.

Ben çok özel bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Bizim hukukumuzu uygulatmak zorundayım. Türkiye'nin çalışma barışına Çalışma Bakanlığı katkı yapmak zorundadır. İhlal edenlere de müsaade etmeyeceğiz.