Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kapalı mekanda maske zorunluluğu kalktı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kapalı mekanda maske zorunluluğu kalktı

Son dakika haberine göre, Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Başta okullar ve toplu taşıma olmak üzere maske kullanımıyla ilgili kararlar toplantının gündeminde yer aldı. Bilim Kurulu'nda alınan kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kapalı mekanda maske zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak sorusu, alınması muhtemel kararlar dolayısıyla vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Bilim Kurulu, okullarda maske başta olmak üzere birçok konuyu değerlendirdi. Geçtiğimiz günlerde yapılması planlanan ancak ertelenen toplantının tarihi belli oldu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KARARLARI AÇIKLADI 

Gelen son dakika bilgisine göre, Koronavirüs Bilim Kurulu, 26 Nisan Salı günü saat 12:00’de Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında toplanacağı açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bilim Kurulu üyeleriyle Külliye'de alınan kararları açıkladı. 

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı Kapalı mekanda maske zorunluluğu kalktı

  

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Dünyamızın son 2 yılı bu salgının gölgesi altında geçti. Bu süreç kısa sürede üretimden tüketime, spordan eğitime, istihdama kadar her alanı etkileyen bir krize dönüştü.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Ülkemizi bu sancılı ve sarsıntılı dönemden çıkartarak milletimize karşı sorumluğumuzu yerine getirmenin huzuru ile bugün buradayız. Sağlık altyapımız ve sağlık çalışanlarımızla dünyada örnek bir mücadele ortaya koyan heyetimizi kutluyorum. 

Dünyada örnek bir varoluş mücadelesini ortaya koyan bu heyeti ayrıca kutluyorum. Bizim için de çok çok önemli olan bazı hocaları da ebediyete uğurladık. Merhum Cemil Taşçıoğlu, Murat Dilmener, Feriha Öz gibi salgında hayatını kaybeden hocalarımızın isimlerini verdiğimiz hastaneleri bu mücadelenin sembolleri olarak görüyoruz. Diğer ülkelerde insanların sağlık kuruluşlarına erişimi kısıtlanırken biz şehir, devlet, acil durum hastaneleri ile 16 binin üzerinde yeni yatağı da hizmete açtık. Toplumsal ihtiyaçların karşılanmasında da herhangi bir zafiyete asla müsaade etmedik. Vefa grupları gibi uygulamalarla insanlarımızın yanında yer aldık. En önemli desteği Bilim Kurulumuz ve alt çalışma grupları vermiştir. DSÖ de takdirlerini de kendi platformlarında açıkça kaydetmiştir. Kovid-19 salgın yönetimi ve çalışma rehberleri mücadeledeki en önemli yol haritamız olarak öne çıkmıştır. 

KENDİ AŞISINI ÜRETEBİLEN 9 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Salgının başlangıcından bilinmeyen tanınmayan sonuçları kestirilmeyen bir vürüsle karşı karşıya gelinmiş olmasının yol açtığı belirsizlikler vardı. Virüsün kaynağı olarak gösterilen Çin’den gelen bilgiler dehşet bir tablo ortaya koymaktaydı. Vatandaşlarımızı virüse karşı korumak için dünyada geliştirilen her aracı ön plana çıkardık. Kendi verilerimizi analiz ettikçe bilgilerimizi geliştirdik. Mücadele yöntemlerimizi oluşturduk. Yerli solunum cihazından tanı kitine, ilaç ve aşı üretimine kadar pek çok başarıya imza attık. Dünyada kendi aşısını üretebilen 9 ülkeden biri durumundayız.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Değerli bilim insanlarımıza milletim adına şükranlarımı sunuyorum. 1 milyon 300 bin kişilik sağlık ordumuzun haftanın 7 günü verdiği hizmetleri asla unutmayacağız. Yürütülen mücadeleye destek veren bakanlıklarımızı da tebrik ediyorum. Sağlık çalışanlarımıza teşekkürümüzü  en azından bir kısmın onlara yönelik şiddetin öne geçilmesinden bir dizi düzenleme ile ifade etmenin gayreti içerisindeyiz.  

KAPALI MEKANDA MASKE ZORUNLULUĞU KALKTI

Salgının artık kitlesel tehdit olarak çıkmasıyla  beraber Avrupa ülkeleri kısıtlamaları kaldırmıştır. Ülkemizin de bu aşamaya geldiğine inanıyorum. Bilim Kurulu bundan sonra olağanüstü bir durum olmadıkça düzenli toplantı yapma gereği olmadığına karar vermiştir. Yaklaşık 3 yıldır çeşitli kapsamlarda uygulanan kapalı mekanlardaki maske kullanma zorunluluğu tümüyle kaldırılmıştır. Sadece toplu taşıma araçlarında ve sağlık kuruluşlarında maske uygulamasına bir müddet daha devam edilecektir. Bilim Kurulu'nun tavsiyesi, 65 yaş üstü ve riskli hastalığı olanların maske kullanmaya devam etmesidir.

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow