Son dakika! Bünyamin Sürmeli'den hava durumu ile ilgili önemli uyarı: Çöl sıcaklıkları geliyor | Video

Son dakika! Bünyamin Sürmeli'den hava durumu ile ilgili önemli uyarı: Çöl sıcaklıkları geliyor | Video

Meteoroloji çöl sıcakları ile ilgili uyarısında bulundu. CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli canlı yayında, Afrika ve Basra Körfezi'nden gelen çöl sıcaklıklarının bölge bölge Türkiye'ye etkilerini değerlendirdi. İstanbul, Ankara, İzmir ile Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklığın etkilerinin artacağını belirten Sürmeli, vatandaşlardan orman yangınları konusunda da dikkatli olması gerektiğini dile getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye çöl sıcaklıklarının etkisi altına giriyor. Bazı bölgelerde sıcaklıklar 8-10 derece birden yükselecek. CNN TÜRK Meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli canlı yayında önemli uyarılarda bulundu. İşte Afrika ve Basra Körfezi'nden gelen çöl sıcaklıklarının bölge bölge Türkiye'ye etkileri:

Bugünden itibaren içerisine gireceğimiz sıcak hava sisteminin şöyle bir farkı var: Bu yaz içerisinde bir kaç kez daha bu oldu. Kuzey Afrika üzerinden bir sıcak hava sistemi geliyor ve eş zamanlı olarak Basra Körfezi'ndeki sıcak hava kuvvetleniyor.

Basra Körfezi'ndeki sistem her yaz bölgede etkisini gösterir. Ara ara güçlenir ara ara da geri çekilir. Şimdi tekrar Basra Körfezi'ndeki sıcak havanın kuvvetlendiği durumla eş zamanlı olarak Afrika üzerinden gelen sıcak hava sokuluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dolayısıyla hem Basra sisteminin hem de Afrika sıcak hava sisteminin kuvvetlendiği bir dönemdeyiz. Doğusu ile batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle yurdun tamamının ısınacağı normal yerlerde 4-5 derece en yüksek de 8-10 derece fark yaratacak bir sıcaklık geliyor.

Basra Körfezi'ndeki hava genel itibariyle havayı kurutuyor. Sürekli karayı dolaşıp geldiği için hava kuru ve sıcak oluyor. Deniz üzerinden gelmediği için nem alacak. Dolayısıyla bu hafta sonu ve yeni haftanın ilk günlerinde orta ve güney bölgelerine nem oranlarını yüzde 10'lara kadar düşürecek.

Orman yangını riskini hatırlatalım. Alo 177 Orman Yangını Hattı'nı unutmayalım.

İstanbul: Sıcaklıklar iki gün içerisinde 34 derecelere kadar çıkacak. Bu da normal sıcaklıktan 6 derece daha yüksek bir sıcaklık demek. Pazar pazartesi sıcaklıklar biraz düşüyor ama salı ve çarşambadan itibaren yeniden yükseliyor. 35 dereceyi bulacak.

Ankara: Bu pazar ve pazartesi başkent 35 derecenin üzerini ölçecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir: Bugün 38 derece yarın ve sonrasında 39-40 dereceyi görecek. Gölgede bile öğlen saatlerinde dışarı çıkmamakta yarar var.

Akdeniz ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde de sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak.