Son dakika... CHP 37. Olağan Kurultayına günler kaldı. Kurultayda kimler aday olacak? | Video

Son dakika... CHP 37. Olağan Kurultayına günler kaldı. Kurultayda kimler aday olacak? | Video

CHP Kurultayı için geri sayım devam ediyor. Bu ay sonunda yapılacak kurultayda gözler koronavirüs önlemleri kadar Genel Başkan Adaylarında. Parti yönetimi Kılıçdaroğlu için delegelerden imza toplamaya başlarken parti içi muhalefet, kurultayın seyircisiz ve propaganda imkanı olmadan düzenlenmesine tepkili.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Slogan da hedef de belli. Belli olmayan tek şey bu hedefe kiminle yürüneceği. CHP'de kurultay süreci o isim ve isimleri belirleyecek.

Ancak, kurultayı başlamadan yargıya taşındı. Eski vekillerden Şahin Mengü "Salon yetersiz ertelenmeli" diye mahkemeye başvurdu. Mahkeme ise bu talebi reddetti. Mengü bunun üzerine istinaf mahkemesine gitti.

Önlem ve erteleme tartışması sürerken, gözler, 25-26 Temmuz’daki yarışlarda. 1362 delegenin oy kullanacağı kurultayda Genel Başkan Adaylığı için 69 imza gerekiyor. Genel Merkez yönetimi Kemal Kılıçdaroğlu’nu en yüksek imza ile aday göstermek için delegelerden imza toplamaya başladı bile.

Parti içi muhalefet ise seyircisiz ve propaganda imkanlarından uzak bir kurultay yapılacağı görüşünde. Bu nedenle pandemi öncesi adaylığı konuşulan pek çok isim artık adaylığa sıcak bakmıyor…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre, partinin Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce de bu görüşte. İnce’ye yakın isimler “Muharrem İnce kapalı grup toplantısı gibi bir kurultayda aday olmaz” değerlendirmesi yapıyor.

Daha önce aday olacağı ifade edilen Haluk Pekşen de tepki olarak adaylığını geri çekti. Yakın çevresine “Buradan ne iktidar ne de iktidar kadrosu çıkar.” dediği öğrenilen Pekşen kurultayda aday olmayacak.

Partinin sol kanadının adayı İlhan Cihaner kurultayın yapılış şekline itiraz etse de henüz iddiasından vazgeçmiş değil. “Yüksek sesle bile konuşamayacağız. Kendimizi anlatmak için telepati mi yapacağız?” tepkisini dile getiren Cihaner’in “Süper olağanüstü kurultay eleştirisi” yaptığı öğrenildi. Cihaner ve ekibinin adaylık konusunda kısa süre içinde karar vereceği ve adaylığı zorlayacakları öğrenildi.

Adaylığını açıklayan ilk isim olan Aytuğ Atıcı ile Parti Meclisi üyesi Müslüm Sarı da imza toplamak için delegelerle temas halinde.