Son dakika: CHP'de Abdullah Gül tartışması | Video

Son dakika: CHP'de Abdullah Gül tartışması | Video

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na, Abdullah Gül'ün CHP'den Cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına net yanıt vermediği gerekçesiyle eski ve yeni bazı CHP'li vekiller tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nu "İçki masalarında CHP'yi eleştirmeyi kabul etmem" sözleri nedeniyle eleştirenler de oldu. Genel merkezden o eleştirilere yanıt, parti sözcüsü Faik Öztrak'tan geldi

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kurultay sonrası verdiği ilk röportajda Abdullah Gül'ün CHP'den cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı sorusuna, "Bu konuda bize gelen bir şey yok. Olmayan bir konuda bir düşünce beyan etmemizin mantığı yok. Soru şu: Abdullah Gül'den neden bu kadar korkuyorlar?" sözleriyle yanıt vermişti.

Eski ve mevcut bazı CHP'li milletvekilleri Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine tepki gösterdi. CHP İzmir Miletvekili Mehmet Ali Çelebi, "Abdulah Gül ve türevleri kumpas davalara nezaret etmiş, Cumhuriyetin değerleriyle hep kavgaları olmuştur. Bu gibilerin gözümde nokta kadar değeri yoktur" ifadelerini kulandı.

CHP'li eski vekillerden Haluk Pekşen de Twitter hesabından Abdullah Gül'e sorular yönelterek, "Delillendirin, uygun bir savcı bulun, yargılayın' diyerek başkomutanı olduğu TSK'ya kumpas kuran Cumuhrbaşkanı kimdir?" diye sordu. Bir diğer sorusu da 15 Temmuz darbe teşebbüsünde cuma namazı çıkışı televizyonlara "Büyük sürprizler bekleyin" diye açıklama yapanın kim olduğuydu.

"Siyaset ciddiyettir, nezakettir, vefadır" diyen eski CHP'li vekil Hüsnü Bozkurt da Kılıçdaroğlu'na rakı masalarında CHP'yi eleştirmeyi asla eleştirmem sözleri nedeniyle tepki gösterdi. "Kantinsolculuğu, rakı masası edebiyatı yapanlar kimleri aşağıladıklarını çok iyi düşünmelidirler. Arşiv açılır mahcup olurlar" dedi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

CHP'li Barış Yarkadaş da "CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarını bitirecek tek formülün CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığını ilan etmesidir. Kılıçdaroğlu olmayacaksa, CHP kendi adayını 1 milyon 250 bin üyesinin önüne sandık koyarak ve ön seçim yaparak belirlemelidir. Millet İttifakı üyesi partiler de 1. tura kendi adaylarıyla girmelidir" şeklinde konuştu. 

Bu eleştirilere genel merkezden yanıt, MYK sonrası parti sözcüsü Faik Öztrak'dan geldi. Öztrak Kılıçdaroğlu'nun röportajının iyi okunması gerektiğine işaret etti. "Kimse öküzün altında buzağı arayıp kendine rant devşirmeye çalışmasın. Birinci sorunun cevabını ikinci sorunun altına, ikinci sorunun cevabı üçüncü sorunu ekleyerek bir anlam çıkarmaya çalışmasınlar. Genel başkanın sözleri son derece açık. Benim bu sözleri eğip bükmem doğru değil. Tavsiyem bu röportajın ilgili bölümün bir kere daha okunmasıdır" dedi.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow