SON DAKİKA! "CHP'de binlerce istifa" iddiası..

Video: SON DAKİKA! "CHP'de binlerce istifa" iddiası..

"CHP İstanbul'da üye kaybı, istifalar var" tartışması sürüyor. İddia Atatürk tartışmaları sonrası eski milletvekili Barış Yarkadaş tarafından dile getirilmişti. İstanbul il başkanlığı o iddia ile ilgili açıklama yapmıştı. Yarkadaş açıklamaya yanıt verdi. Son olarak CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da o tartışmaya katıldı.

"CHP'de üye azaldı, şu kadar istifa oldu. Öyle bir şey yok. Zaten olmayan bir şeyi yapay olarak tartışıyorlar. İstifa edebilir bir insan ama kaç tane yeni üye oldu." CHP'deki üyeler azaldı iddiasına CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu yanıtı verdi

İddia ilk olarak Canan Kaftancıoğlu'nun sözleri ile başlayan Atatürk tartışmaları sonrasında CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaşın'ın sözleri ile gündeme gelmişti. Yarkadaş CHP'den üye kaybı olduğuna işaret etmiş, CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, "CHP'den binlerce kişi istifa etti. Bu istifaları durduracak bir adım atılmalı" demişti. Bu iddialara CHP İstanbul İl Başkanlığı açıklama yaparak yanıt verdi. "Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul'da üye sayısı sadece 2020 yılının ilk 9 ayında 14 bin 872 artmıştır. Bu somut gerçeklik kimi nedenlerle gerçekleşen istifalardan çok daha fazla yeni üye katılımı olduğunu göstermektedir" denildi.

O açıklamaya iddia sahibi Barış Yarkadaş da yazılı açıklama ile yanıt verdi. "CHP İstanbul'dan sadece 2019 yılında istifa edenlerin sayısı 10 bin 987. Bırakın 1 yılda on bin kişinin istifa etmesini, on kişi bile istifa etse bu bir işarettir. CHP İstanbul İl Başkanlığı yalanlama gayretine girişmek yerine, son yıllarda istifa edenlerin sayısı ile istifa eden üyelerimizden kaçıyla irtibat kurduğu ve geri dönmeleri için herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığını açıklamalıdır. Benim eleştirim bunun yapılmamasınadır" dedi.

Tartışmalara CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da üye sayıları hiç düşmedi diyerek katıldı. Kılıçdaroğlu, "İstifa edenler var mı, elbette var. Ölenler var mı, evet ölenler var. Kaç kişinin üye olduğunu, bunların hepsini biz düzenli bütün MYK üyelerimize dağıtıyoruz. Yani azalsa orada görülür. Bizim üye sayımız hiç azalmadı ki hep arttı, sürekli artıyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS