Son Dakika

Son Dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitingine tuzak önlendi!

A A

04.12.2021 - 20:22 Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'teki mitingi için görevlendirilen bir polis memurunun aracının altına yerleştirilen patlayıcı düzeneği son anda bulundu.

Sabah saatlerinde Mardin'den Siirt'teki mitinge görev için gidecek polis memurunun aracının altına gizlice uzaktan kumandalı patlayıcı yerleştirildi. 

Aracını muhtemelen miting alanı yakınlarına ya da emniyet müdürlüğünün kendilerine tahsis edeceği bir otoparka bırakacak olan polis memurları dışında, aracın bulunduğu yerde başka polisler de olacaktı. Ancak iki polis memuru, aracın altındaki patlayıcıları erken fark etti.

İhbar üzerine olay yerine gelen TEM büro amirliği ve bomba uzmanı ekiplerince patlayıcı düzenek imha edildi. Olay yeri inceleme ekipleri, düzenek ve araç üzerinde şüphelilere ait parmak izi taraması yaptı.

Polis, şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Aracına patlayıcı tuzaklanan polisin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Siirt'teki programı için görevlendirilen ekipte yer aldığı öğrenildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise "Cumhurbaşkanımızın Siirt ilimizde programı olduğu, programa takviye kuvvet olarak gidecek Mardin ili Nusaybin ilçesi Çevik kuvvet büro amirliğinde görevli bir polis memurumuzun şahsi aracı ile bahse konu dış göreve gitmek için ikametinden ayrıldığı, kendisi gibi dış göreve gidecek polis memurunu ikametinden aldığı esnada arkadaşı araç altında bir cisim fark ettiği, yapılan inceleme de araç altı bomba düzeneği olduğu, bomba imha ekibimizin müdahale ettiği" belirtildi.

“HUZUR ORTAMINI ORTADAN KALDIRMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

CNN TÜRK canlı yayınına bağlanan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ olayla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

Siirt’ten Cumhurbaşkanımızı uğurladık Batman’a doğru harekete halindeyiz. Mardin’de görev yapan polisin şahsi aracına yapılmış olan bir düzenek bununla Siirt’te infilak ettirmeyle alakalı bir planlama. Emniyet görevlilerimiz miting bitinceye kadar kamuoyuna bilgi geçme durumunda olmadı. Ayrıntılar soruşturma devam ettikçe çıkacaktır. Kurulacak özel bir ekip ile kamera incelemeleri ile önümüzdeki dönemde ortaya çıkacaktır.

15 Temmuz’dan sonra ortaya konulan kararlı hareketler ve terörü kaynağında bitirmeye yönelik yapılan işler her an yapılan operasyonlar terörü bitirme noktasına getirmiş vaziyette bölgede huzur var biz her geldiğimiz zaman görüyoruz. Huzur ortamın kaldırmak için birileri bir şey yapmak isteyecektir ama biz hükümet olarak fırsat vermeyeceğiz.

Bölgedeki vatandaşlarımız ile gönül bağımızı daha da artıracağız. Bölge, terörden arındırıldıkça ekonomik olarak da sıçrama noktasında.

Bilgilere göre normalde sabah aracın altındaki düzenek tespit ediliyor ama kamuoyu ile herhangi bir infial durumu olunmasın diye sonradan haberdar ediliyor.