hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika... Dünyanın ilk SİHA gemisi göreve hazır; TCG Anadolu TSK envanterinde! Erdoğan: Sirkeci Limanı'nda halkımıza ziyarete açacağız

  Son dakika haberine göre; Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi, Türkiye'nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu donanmanın hizmetine girdi. Gemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi.TCG Anadolu'nun Sirkeci Limanı'nda ziyarete açılacağını ifade eden Erdoğan net mesajlar vererek "TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan oyun değiştirici bir ülke haline geleceğiz. Şimdi ihale süreci devam eden projelerle birlikte savunma sanayi bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz. Her alanda yeni atılımları beraberinde getirecektir." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi, Türkiye'nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu donanmanın hizmetine giriyor. TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Projesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda 2015 yılında başlatıldı.

  Son dakika... Dünyanın ilk SİHA gemisi göreve hazır; TCG Anadolu TSK envanterinde Erdoğan: Sirkeci Limanında halkımıza ziyarete açacağız

  Mayıs 2019'da denize indirilen gemi, Haziran 2022'de deniz kabul testlerine başladı. Gemi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle bugün Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

  Son dakika... Dünyanın ilk SİHA gemisi göreve hazır; TCG Anadolu TSK envanterinde Erdoğan: Sirkeci Limanında halkımıza ziyarete açacağız

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TCG Anadolu, İstanbul Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Yerlilik oranı yaklaşık yüzde 70 olan projede 131 alt yüklenicinin yanı sıra üniversiteler ve araştırma merkezleri görev aldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

  İnşasına 30 Nisan 2016 tarihinde başlanan TCG Anadolu gemimizin ilk törenini yine burada icra etmiştik. Aradan geçen 7 yılın ardından yine TCG Anadolu gemimizi hizmete alıyoruz. Mutluyuz, gururluyuz. Bu bizim için yeterli değil. Şimdi ikinci etabımız bu uçak gemimizin tamını inşa etmek. Onun da görüşmelerini birçok ülkeyle yaptık.

  Hizmete aldığımız TCG Anadolu en büyük ağır ve büyük helikopterler ile İHA'ların iniş kalkış yapabileceği kendi alanında dünyanın ilk gemisidir. Bu gemimize Bayraktar TB3, SİHA, Kızılelma, HÜRJET iniş kalkış yapabilecek. Aynı zamanda taşıdığı tanklar sayesinde bu gemimiz gerektiğinde dünyanın her köşesinde insani ve askeri operasyon yürütebilmemizde imkan sağlayacak özelliklere sahip. 

  "BU TEKNOLOJİ İLE OYUN DEĞİŞTİREN BİR ÜLKE OLACAĞIZ"

  Gemide yer alan silah sistemleri, elektronik harp sistemleri, kızıl ötesi takip sistemi, lazer ikaz sistemi, radarlar yerli ve milli sanayimiz tarafından yerleştirildi. Bu gemide tam teşekküllü hastane ve ameliyathane yer alıyor. Bütün bu özellikleriyle TCG Anadolu sayesinde dünyada ilklerden olan oyun değiştiricilere hizmet eden bir ülke haline geleceğiz. Bu tür projelerde edindiğimiz tecrübelerle yerli ve milli olan daha gelişmiş teknolojileri ülkemize kazandırmayı sağlıyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gemi inşa sanayimiz milli uçak gemimizi de yaptı ve yapacaktır. Bugün aynı zamanda BİLGEM istif sınıfı fıkrateynlerinin de saç kesimlerini de yaparak inşasına başlıyoruz. Gurur tablosunu bize yaşatan herkese teşekkür ediyorum.

  Savunma sanayimizin güçlenen ülkemizin yükselen yıldızı olması öyle kolay olmadı. O dönemde bize terörle mücadele için istediğimiz bir İHA'yı bile vermediler. Binbir zorlukla başka yerden temin ettiğimiz İHA'yı da uzun süre kullanabilmemiz için de fırsat tanımadılar. Görüşmeyi yaptık ve dedim ki "Terörle mücadelede bize ne İHA ne de SİHA vermediniz." Verdiler ama uzun süre bizde kalmasını temin etmediler. 48 saat. Özdemir Bey bir seferberlik ilan etti ve süratle İHA'nın adımını attılar. Çocuklarla beraber bu işi başardılar ve bizi dışarıya muhtaç olmaktan kurtardılar. İHA başladı, SİHA, AKINCI ve Kızılelma. Şimdi de HÜRJET de geliyor. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "SAVUNMA SANAYİ BÜTÇESİNİ 75 MİLYAR DOLARA YÜKSELTİYORUZ"

  Ülkemizde 62 olan savunma sanayi projesi sayısı 750'yi, 56 olan sanayi firma sayısı 2 bin 700'ü buldu. İnanmak. Hükümete geldiğimzide yaklaşık 5,5 milyar Dolar proje yürütülüyordu, bugün bu rakam 60 milyar doların üzerine çıktı. 

  Şimdi ihale süreci devam eden projelerle birlikte savunma sanayi bütçemizi 75 milyar dolara yükseltiyoruz. Her alanda yeni atılımları beraberinde getirecektir. Elbette sektör de bu duruma gelene kadar gayret gösterdi.

  Yerli ve milli savunma sanayindeki dik duruşumuz ve kararlılığımız sayesinde dışa bağımlılığı azaltmada iyi bir seviyeye geldi. Yerlilik oranımız göreve geldiğimizde yüzde 20'ydi, şimdi %80'e çıkarmamız gelecekte çok iyi anlaşılacak tarihi bir başarıdır. Artık sadece araçta yokuz. Şimdi mühimmatta her çeşidinde varız. Şimdi bizden yurt içi yurt dışı beklenen talepler var. Mevcut projelere devam ederken, geleceğin muharebe ortamına da hazırlanıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "MAVİ VATAN GÜVENLİĞİ BU SÜREÇTE DAHA DA ÖNEMLİ"

  Her alanda ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkartana kadar durmayacak, duraksamayacağız. Geldiğimiz seviye önemlidir. Ülkemize karşı sergilenen gizli açık ambargoları geçmek için pek çok iş vardır.

  Mavi Vatan'ın güvenliği içinde bulunduğumuz kritik süreçte çok daha önem kazandırmıştır. Biz bunları da başaracak mıyız, hiç endişeniz olmasın başaracağız. Çünkü artık geneli itibarıyla toplu bir savunma sistemi ve taaruz sistemi yok. Bunu çeşitlendirerek başarmamız gerekiyor.

  "KENDİ GEMİSİNİ GELİŞTİREN 10 ÜLKEDEN BİRİYİZ"

  En ileri teknolojik seviyede geliştirdiğimiz SİDA'larımız tıpkı SİHA'larımız gibi dünyada gıpta ile takip ediliyor. Birçok teknolojiyi artık kendimiz geliştiriyoruz. Kendi gemisini geliştiren 10 ülkeden biri olması kuru bir slogan değil, gurur duyulacak bir slogandır.

  Tamamladığımız ve sonucu gördüğümüz her proje ile azmimiz ve heyecanımız daha da artıyor. 2023 yılını savunma sanayide birçok projede milat olarak belirlemiştik. Ülkemizin 2. büyük gemisi olacak denizde ikmal, muharebe gemimiz Derya, Piri Reis denizaltımız İstanbul yine bu yıl içinde hizmete girecektir. 

  "SİRKECİ'DE HALKIN ZİYARETİNE AÇACAĞIZ"

  Önümüzdeki aylarda bu alanda milletimize daha çok müjdemiz olacak. Güçlenen ve büyüyen Türkiye'nin artık kendi sınırları içinde başladığını herkes görmelidir. Bu tür projelerin sayısını artırarak sürdüreceğiz. 

  Son dakika... Dünyanın ilk SİHA gemisi göreve hazır; TCG Anadolu TSK envanterinde Erdoğan: Sirkeci Limanında halkımıza ziyarete açacağız

  Hizmete aldığımız ve sac kesimini yaptığımız gemilerimizin ordumuza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Şu anda milletime buradan ayrıca bir haberi de duyurmak istiyorum. TCG Anadolu'yu buradan Sirkeci'ye çekeceğiz. Ve Sirkeci'de halkımıza açacağız. İstiyoruz ki halkımız gelsin, gemimizi gezsin dolaşsın, sadece biz gururlanmayalım.

  Son dakika... Dünyanın ilk SİHA gemisi göreve hazır; TCG Anadolu TSK envanterinde Erdoğan: Sirkeci Limanında halkımıza ziyarete açacağız

  (Yeni fırkateynler için sac kesme töreni)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow