SON DAKİKA HABERİ: 10 ili vuran 2 depremde can kaybı 5 bin 434 can kaybı

SON DAKİKA HABERİ: 10 ili vuran 2 depremde can kaybı 5 bin 434 can kaybı

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AFAD Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kahramanmaraş depreminde 5 bin 434 kişinin hayatını kaybettiğini, 31 bin 777 kişinin yaralandığını açıkladı. Bakan Akar yaptığı açıklamada, "Mehmetçik felaketle mücadelede milletinin yanında. 7 bin 500 Mehmetçik çalışmaları sürdürmekte. Yarından itibaren bin 500 Mehmetçik katılacak. Kıbrıs'ta bulunan 4 tabur bölgeye gelecek. Hatay'da bin 600 Mehmetçik görevini sürdürmekte" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar depremin bilançosu ve yapılan çalışmalara ilişkin açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamaları şöyle: 

Bakan Koca, yaptığı açıklamasında “Bu kez felaketin boyutu çok büyük. Deprem yüzölçümü olarak çok geniş bir alanı zorlu bir coğrafyayı vurdu. Bölgede hava şartları son derece zorlu. Bu sebeple gerekli ekipman ve kurtarma ekipleri depremden zarar gören merkezlere büyük emeklerle ulaşabildiler. Şu an bulunduğumuz Hatay’da 2749 binanın yıkıldığını tespit ettik. Sayının daha da artacağını düşünüyoruz. 2902’si arama kurtarma personeli farklı kurumlardan 9823 kişi görev yapıyor. Şu saate kadar Hatay’da enkazdan kurtarılanların sayısı 1846 kişi oldu. Bu geceden itibaren Hatay’a ulaşan arama kurtarma ekiplerinin de ilave olmasıyla yarın için ekip sayımızı yaklaşık 2 katına yükseltmiş olacağız. Çalışmalar devam ettikçe depremin yaşattığı yıkım daha da net ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Depremdeki son durumu il il açıklayan Bakan Koca, “Hatay 1647 vefat, 6200 yaralı, Maraş 1243 vefat 5 bin yaralı, Antep 504 vefat 4809 yaralı, Şanlıurfa 127 vefat, 2551 yaralı, Diyarbakır 120 vefat 854 yaralı, Adana 167 vefat, 3993 yaralı, Adıyaman 896 vefat 400 yaralı, Malatya 201 vefat 4900 yaralı, Osmaniye 502 vefat 2173 yaralı, Kilis 22 vefat 518 yaralı, Elazığ 5 vefat 379 yaralı. Ne yazık ki toplamda 5434 vatandaşımız hayatını kaybetti. 31 bin 777 yaralımız var. Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca, şunları kaydetti: “Yaralılarımız için diğer illerimizden deprem bölgesine 1124 ambulans, 243 UMKE timi ile birlikte 6030 acil sağlık personeli görevlendirdik. Hastanelerimizi 1201’i uzman hekim olmak üzere 2924 sağlık çalışanımızla takviye ettik. Deprem bölgesinde 78 adet acil müdahale ünitesi ve ağır iklim çadırı kurduk.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

7 BİN 500 MEHMETÇİK ÇALIŞMALARI SÜRDÜRMEKTE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Buradaki çalışmaların büyük istekle, samimiyetle, devletin resmi kişileri tarafından yoğunlukla yapıldığını, felaketten kurtulmak için herkesin azami gayret gösterdiğini, milletimizin bütünleşik şekilde tek yumruk olarak gayret içinde olduğunu, Mehmetçiğin dün olduğu gibi bugün de milletinin emrinde olduğunu gösterdik.” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay’da deprem bölgesinde ortak basın açıklamasında bulundu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada, “Büyük felaketle karşı karşıyayız. Bu felaketin üstesinden geleceğiz. Problemleri çözeceğiz. Yoğun gayret var. Depremin olmasının hemen akabinde Milli Savunma Bakanlığı olarak çalışma başlattık. Sabah erken saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kriz yönetim merkezini açtık. İlk ihtiyaç bölgeye kurtarma ekiplerinin taşınması ihtiyacı olduğunu gördükten sonra bir hava yolu yardım köprüsünü kurduk. Yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bizim çok büyük uçaklarımız dahil tüm uçakları seferber ederek, hava şartlarının etkisinden uzak olan hava meydanlarına malzeme ve personel naklini başlattık. 2600 kurtarma personeli 78 araçla birlikte ihtiyaç sahibi noktalara taşınmış bulunmaktadır.” diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakan Akar, “Batıdan aldığımız personel ve malzemeyi İncirlik ve Antep Havalimanlarına, bugün açılan Malatya’ya taşımaya başladık.” diyerek şöyle devam etti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Uçak seferlerimiz devam ediyor. 75 hava aracı, helikopterler TİHA’lar dahil 213 sorti icra edildi. Hastalarımızı ve yaralılarımızı geri gidişlerde vatandaşlarımıza bu uçakları kullandırmaktayız. Helikopterler yoğun şekilde çalışıyor. İncirlik’i lojistik hat yaptık. 19 helikopter burada görev yapıyor. Gelecek helikopterlerle sayının çok daha yükseleceğini 45’e yükseleceğini görüyoruz. Malatya Havalimanı’nın açılması işlerimizi kolaylaştırdı. İncirlik’ten yaptığımız kara yolu yardımlarını buradan hava yoluyla yapıyoruz. Meteorolojik şartları yakından takip ediyoruz. Hatay havalimanı dışında bütün hava limanları müsait. Hava şartlarının düzelmesiyle çalışmaları yoğun şekilde sürdürüyoruz. Mehmetçik terörle mücadelede olduğu gibi bugün de felaketle mücadelede ediyor.”

Yarından itibaren 1500 personelin katılacağını belirten Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Batıdan komando 9 taburu bölgeye sevk ediyoruz. Kıbrıs’taki 4 taburumuz bugün yarın bölgeye gelecek. Hatay’da da çalışmaları yakından takip etmekteyiz. Yardım konusunda 1600 mevcudu ile Mehmetçik çalışmalarını sürdürmektedir. Doğal afet timlerimiz, Kıbrıs’tan timlerimiz burada, istihkam savaş taburunu buraya sevk etmek suretiyle kattık. Burada günlük hayatın kolaylaşması bakımından yapılması gereken, günlük hayata katkısı bakımından sefer stoklarında bulunan 25 seyyar mutfağı burada dağıtmış bulunuyoruz. 14 seyyar tuvalet banyo burada kullanılacaktır. Jeneratörleri, hilti takımlarını bölgeye dağıttık. Ekmek dağıtımı konusunda da özel teşebbüsle çalışmalarla seyyar sahra fırınlarını aktive ederek ekmek dağıtmaya bu akşam başlıyoruz.“

“Şu andan itibaren her gün 15 bin vatandaşımıza sıcak çorba verme gayreti içindeyiz.” İfadelerini kullanan Bakan Akar, şöyle devam etti: “Burada yaptığımız temaslarla özel ve kamudan gelen yiyecek maddeler burada dağıtılmaktadır. Bölgede bulunan birlik ve karargahlarda garnizonlar da sivil vatandaşlara açılmıştır. Su, çorba yiyecek istirahat imkanları sağlanmaktadır. Bunlara ilaveten yabancı ülkelerden dost müttefik ülkelerden yardımlar geliyor. Sevkini sağladık. AFAD ve Dışişleri Bakanlığı ile koordine içindeyiz. Valilerimizin, garnizon komutanlıklarıyla yaptığı istişarelerle çalışmalar sürüyor. Akaryakıt konusuna çözüm getirmek için NATO petrolünün olduğu alanlarda çalışmaları sürdürdük. Gerekli esaslar çerçevesinde uygun yöntemlerle buradaki akaryakıtın kamu ve sivile dağıtılması için gerekli tedbirleri alıp dağıtımı başlattık.”

Akar, “Deniz yoluyla gemileri kullanarak malzemeleri ve personeli bölgeye sağlamak bakımından hastaları taşımak bakımından gemileri seferber ettik.” diyerek “İskenderun’dan kalkan gemimiz 98 yaralı toplam 165 kişiyi Mersin’e nakletti. Gidiş ve gelişler devam ediyor. Çıkarma gemimiz Sancaktar ve Bayraktar İzmir ve Aksaz’dan iş makinelerini, çadır ve battaniyeleri, ihtiyaç malzemelerini İskenderun’a getiriyor. İskenderun sivil limanda yangın çıktı. Bu yangının söndürülmesi için hava kuvvetleri uçak, kara kuvvetleri helikopterleri çalıştı. Buradaki çalışmaların büyük istekle, samimiyetle, devletin resmi kişileri tarafından yoğunlukla yapıldığını, felaketten kurtulmak için herkesin azami gayret gösterdiğini, milletimizin bütünleşik şekilde tek yumruk olarak gayret içinde olduğunu, Mehmetçiğin dün olduğu gibi bugün de milletinin emrinde olduğunu gösterdik. Deprem bölgesinde 78 adet acil müdahale ünitesi ve ağır iklim çadırı kuruldu.” diye konuştu.

Akar, şöyle devam etti: “İskenderun’dan yaralılarımızı helikopterle Mersin Şehir Hastanesi’ne naklettik. 98 yaralı Mersin’e gemi ile ulaştırıldı. 170’i yoğun bakımda olmak üzere 590 yaralımız Mersin’de tedavi altında. Hatay’daki yaralılarımız ise Adana Şehir Hastanesi’ne nakledildi. Adana Şehir Hastanesi’nde 220 yoğun bakımda olmak üzere 600 yaralımızın tedavisine devam ediyoruz.”