hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Son dakika haberi: Bakan Süleyman Soylu, CNN TÜRK'te soruları yanıtladı

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK'te 'Ne Oluyor?' programında Göksu Öngören Özgür moderatörlüğünde Hakan Bayrakçı, Mete Yarar ve Melik Yiğitel'in sorularını yanıtladı. Mahkemenin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verdiği kararla ilgili "İstinaf ve Yargı onaylarsa benim düşürme hakkım yok ama açığa alma hakkım var" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MAHKEMENİN İMAMOĞLU KARARI

  "Nihai kararı Yüksek Seçim Kurulu verir. Ve bu kararı verene siz ahmak diyorsunuz. Pozitif hukuk açısından bu karar yanlış değil, doğru bir karar. Bir kamu görevlisinin 2 yıldan fazla ceza alması münasebetiyle siyasetten yasaklanma getirebileceği de belli." İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN TÜRK'te 'Ne Oluyor?' programına katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun mahkumiyet kararını bu sözlerle değerlendirdi.

  Son dakika haberi: Bakan Süleyman Soylu, CNN TÜRKte soruları yanıtladı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "DÜŞÜRME YETKİM YOK, AÇIĞA ALMA HAKKIM VAR"

  Bakan Soylu, İmamoğlu’na siyasi yasak gelmesi halinde "İçişleri Bakanı olarak açığa alma hakkım var" ifadelerini de kullandı. Bakan Soylu, "Anayasadan kaynaklanan kanun böyle bir yetki sağlamış. Direkt büyükşehir belediye başkanının kendine ait bu davada terörle ilgili bir süreç söz konusu değil. Burada kayyum atanmaz. Yani bir kayyumluk durum söz konusu değil. Anayasa açık, kanunlar da açık. Burada benim görevden alma yetkim yok İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı'nı. İstinaf ve Yargı onaylarsa, orada benim onu düşürebilme hakkım da yok ama açığa alma hakkım var. Aldığım da var" dedi.

  Son dakika haberi: Bakan Süleyman Soylu, CNN TÜRKte soruları yanıtladı

  SARAÇHANE ELEŞTİRİSİ

  "İNSAN YASAKLI HALE GELECEK ÇAK YAPACAK, SULULUK BU"

  Bakan Soylu, Yargı kararı sonrası Saraçhane'de yaşananları da eleştirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ekrem İmamoğlu'nun sarılması içinse 'ciddiyetsizlik' yorumunu yaptı. "Nerede görülmüş? O akşam mesele oluyor partinin genel başkanı Almanya'da. Biraz siyasi nezaketi olsaydı, biraz siyasi bilgisi olsaydı, biraz siyasi müktesebatı olsaydı oraya gidilir mi? İnsan yasaklı hale gelecek, ne olacak birbiriyle kucaklaşacaklar, çak yapacaklar. Böyle bir ciddiyetsizlik, böyle bir sululuk böyle bir anlayış söz konusu olur mu?" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UYUŞTURUCU PARASI İDDİASI

  "BUNLARIN HER BİRİ KURGULANMIŞ İFTİRALARDIR"

  Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu'nun "Uyuşturucu paralarını cari açık finansmanında kullandılar" sözlerine de sert karşılık verdi. "Bir ülkenin ana muhalefet partisi genel başkanı 'Siz cari açığınızı kapatıyorsunuz' demesi ne demek? Ne demişim ben, 'Bunu ispat etmeyen şerefsizdir.' Evet, ispat et. Müddei iddiasının sahibidir. Siz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni suçluyorsunuz. Sadece onla suçlamıyorsunuz. Kimyasal silah kullanıldığı iddiasıyla da suçluyorsunuz. Bunların her birisi kurgulanmış iftiralardır" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow